03-11-2022

Zamek w Zbarażu – architektoniczna perła i centrum turystyki Ukrainy. Historia i teraźniejszość

ZAMEK W ZBARAŻU – ARCHITEKTONICZNA PERŁA I CENTRUM TURYSTYKI UKRAINY. HISTORIA I TERAŹNIEJSZOŚĆ

3 listopada (czwartek), godz. 17:00
Sala Literacka
Obowiązują bezpłatne wejściówki – do odbioru w kasie (wejście A) godzinę przed wykładem
Prowadzenie: Wołodymyr Czajka – historyk, kierownik działu promocji i komunikacji Rezerwatu Narodowego „Zamki Tarnopolszczyzny” w Zbarażu, pracownik naukowy Centrum Badań Zabytków Narodowej Akademii Nauk Ukrainy oraz Ukraińskiego Towarzystwa Ochrony Zabytków Historycznych i Kulturalnych, autor książek: “Zamek Zbaraż”, “Bitwa pod Zbarażem 1649”.

Wykład poświęcony będzie architektonicznej perle ukraińskiego miasta Zbaraż – zamku o fortyfikacyjnym charakterze, stworzonym według włoskiego projektu architekta Vincenzo Scamozzi. Forteca ufundowana w 1631 r. przez braci Krzysztofa i Jerzego Zbaraskich przez wieki dawała schronienie mieszkańcom Zbaraża podczas wrogich ataków. W 1649 roku stała się miejscem konfrontacji wojsk Rzeczypospolitej, którymi przewodził wpływowy magnat i dowódca wojsk koronnych Jeremi Wiśniowiecki z oddziałami wodza kozackiego Bohdana Chmielnickiego. Historię tego oblężenia barwnie przedstawił w powieści „Ogniem i mieczem” Henryk Sienkiewicz.

Uczestnicy spotkania poznają dzieje zamku zbaraskich oraz dowiedzą się jak zamek zmieniał się na przestrzeni lat aż do czasów nam współczesnych, w których stanowi ważny ośrodek turystyki i badań naukowych.

 

Na zdjęciu widoczne ruiny Zamku w Zbarażu.

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Bilety