17-03-2020 / GODZ.17:30 / Hol Wschodni (wejście A)

O kondycji psychicznej społeczeństwa

Informujemy, że w trosce o Państwa bezpieczeństwo, zgodnie z wytycznymi Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego zostają zawieszone wszystkie wydarzenia odbywające się w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie do odwołania. Zamek jest nieczynny dla odwiedzających. Więcej informacji 

 

Zamkowe Spotkania z Psychologią i Sztuką  

O kondycji psychicznej społeczeństwa

17 marca (wtorek) godz.17:30

Hol Wschodni (wejście A), bilety: 8 zł

Z dr. Jerzym Pobochą, psychologiem i psychiatrą, rozmawiać będzie Michał J. Kawecki – psycholog  terapeuta, twórca i gospodarz Zamkowych Spotkań z Psychologią i Sztuką. Tematem rozmowy będzie kondycja psychiczna Polaków, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji psychologicznej dzieci i młodzieży oraz zagrożeń dla ich zdrowia i życia.

Michał J. Kawecki: – Zdrowie psychiczne społeczeństwa jest w stanie zapaści. Ponad 6 mln Polaków doświadcza problemów psychicznych. Na zaburzenia nerwicowe cierpi około 2,5 mln osób. Depresją i chorobą afektywną dwubiegunową dotkniętych jest około 1 mln. Zatrważająca jest lawinowo rosnąca liczba samobójstw, zwłaszcza w grupie ludzi młodych. Uzależnionych od alkoholu i substancji psychoaktywnych jest ponad 3 mln osób. Dla psychiki ludzkiej najbardziej szkodliwa jest długotrwała sytuacja chaosu i łamania przyjętych zasad (reguł) porządku społecznego, w skali zarówno rodziny jak też całego kraju. Drastycznie wzrastają wówczas: niepokój, lęk, strach i poczucie zagrożenia. Łatwiej o szerzenie podejrzliwości, nieufności, wrogości czy nienawiści. Obroną przed hejtem, upokorzeniem i poniżeniem mogą być: apatia i poczucie bezsensu albo zachowania impulsywne, agresywne, nierzadko desperackie. Istnieje ogromne zapotrzebowanie społeczne na dialog, spokojne wyważanie racji, budowanie w ludziach poczucia bezpieczeństwa, zaufania i wiary w elementarną ludzką przyzwoitość i rozum.

 Oprawa muzyczna Mirosława Białas – fortepian.

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Bilety

Dorośli
miejsca standardowe 8 zł
Kup online