31-05-2022 / GODZ.17:30

Zamkowe Spotkania z Psychologią i Sztuką. Marzec ’68 – dylematy i rozdarcia

ZAMKOWE SPOTKANIA Z PSYCHOLOGIĄ I SZTUKĄ

Marzec ’68 – dylematy i rozdarcia

31 maja (wtorek), godz. 17:30

Sala Literacka

Bilety 10 zł

Gość: prof. US dr hab. Radosław Ptaszyński

Gościem Michała Józefa Kaweckiego, psychologa terapeuty, będzie prof. US dr hab. Radosław Ptaszyński, politolog, socjolog, historyk, laureat Zachodniopomorskiego Nobla; nominowany do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego (2019 r.), nagrody im. Oskara Haleckiego (2018 r., 2019 r.); autor licznych prac naukowych, m.in. książki „Skalpel ’68. Kampania antysemicka w środowisku szczecińskich lekarzy” (wspólnie z Magdaleną Ptaszyńską).

Indywidualna biografia człowieka zawsze jakoś uwikłana jest i włączona w żywioł historii. Wydarzenia dziejące się w czasie rzeczywistym odciskają swe niezatarte piętno na ludzkiej psychice, zostawiając w niej ślady urazów i zranień bądź chwil znaczonych poczuciem dumy i szczęścia. Wiele dramatów i gorzkich rozczarowań przeżywają w szczególności ci, których otacza i osacza atmosfera wrogości, fałszywych oskarżeń, napiętnowania – jak miało to miejsce w sterowanej przez władze polskie nagonce na Żydów w okresie Marca’68. Poczucie lęku, strachu, zagrożenia zawsze wpływa destrukcyjnie na jednostkę, na mniejszości narodowe i całe społeczeństwo, niszcząc jego tkankę łączną. Poczucie krzywdy trwa w ludziach przez pokolenia. Dla osób dotkniętych niesprawiedliwością ważna niezwykle jest rozmowa, dzięki której zło nazwane jest złem, a prawda staje się rzeczywistym oczyszczeniem, katharsis – mówi gospodarz spotkania.

Słowo wstępne i prowadzenie: Michał Józef Kawecki, twórca i gospodarz Zamkowych Spotkań z Psychologią i Sztuką

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich

Bilety

Dorośli
miejsca standardowe 10 zł
Młodzież licealna i studenci
miejsca standardowe 10 zł
Emeryci i renciści
miejsca standardowe 10 zł
Kup online

Bilety także do nabycia

  • Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 48 91 630, czynne od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00.
  • Kasa w skrzydle wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65, czynna od wtorku do niedzieli w godzinach: wtorek – niedziela 10.00 – 18.00. W poniedziałki kasa nieczynna. Dodatkowo kasa jest czynna do czasu rozpoczęcia seansów filmowych.

Dodatkowe Informacje

Bilety: 10 zł