09-01-2019 / GODZ.19:00 / Zamek

Zamkowy Gwiazdozbiór
Stan Borys

Stan Borys, wybitny wokalista, współzałożyciel zespołu Blackout, kompozytor i poeta będzie pierwszym gościem „Zamkowego Gwiazdozbioru”, nowego cyklu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Spotkanie odbędzie się 9 stycznia 2019 r. o godz. 19.00.

 

W szczecińskim Zamku Stan Borys zaprezentuje wiersze ze swojego ostatniego zbioru „Daleko Donikąd” (2015), a także trzy utwory z ostatniej płyty „Ikona”. Będzie okazja do rozmowy o jego niezwykłej biografii, życiu artystycznym, poszukiwaniu wolności duchowej i wolności artystycznej. A po spotkaniu – do zdobycia tomiku i płyty z dedykacją oraz autografem.

 

Znakomity artysta od lat nieprzerwanie cieszy się uznaniem fanów, pamiętających m. in. takie przeboje, jak „To ziemia”, „Jaskółka uwięziona” czy „Anna”, a dziś podziwiających utwory choćby z jego ostatniej płyty „Ikona” (2015). Na Youtube piosenki w jego wykonaniu mają miliony wyświetleń.

 

Występował z zespołami Blackout, Bizony, a od 1971 jako solista. Laureat licznych nagród na festiwalach w Polsce i za granicą.

 

U szczytu sławy – w 1975 r. – wyemigrował do USA, gdzie śpiewał w klubach polonijnych.  Do Polski przyjechał dopiero po przełomie (1991) na festiwale w Opolu i Sopocie. Od roku 2004 częściej zamieszkuje w Polsce, koncertuje z zespołem „Imię Jego 44”.

 

To artysta wszechstronnie utalentowany. Jako aktor prezentował się na scenach teatralnych (m. in. teatrów rzeszowskich, gdzie zadebiutował, warszawskiego Teatru Syrena czy Teatru Muzycznego w Gdyni, w którym wystąpił gościnnie w pierwszej polskiej rock-operze „Naga”). Grał także w filmie (w „Uciec jak najbliżej” w reż. Janusza Zaorskiego zagrał samego siebie).

 

Był bohaterem nagrodzonego w 2010 r. na Cinema Film Festival w Hollywood, filmu dokumentalnego „Wolność jak płomień” w reżyserii Iwony Sadowskiej.

 

Jako poeta zadebiutował już w 1963 na łamach “Nowin Rzeszowskich”. W dorobku poetyckim ma tomiki „Co jest urokiem tego życia” oraz właśnie „Daleko Donikąd”. W grudniu 2015 r. Polskie Radio przyznało mu Honorowy Złoty Mikrofon „za romantyczną duszę niestrudzonego krzewiciela polskiej poezji, twórcze poszukiwania oraz wielką przyjaźń z Polskim Radiem obecną w jego słowach i muzyce”.

 

Legendarny artysta z niezwykłą biografią, filozofią życia i potrzebą wolności twórczej, otworzy „Zamkowy Gwiazdozbiór” – nowy cykl spotkań Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, który rozpoczyna się w 2019 roku. Będzie to seria rozmów z cenionymi postaciami ze świata polskiej kultury i sztuki (m. in. teatru, filmu, muzyki, tańca, sztuk wizualnych). Słuchacze poznają artystyczne i prywatne biografie gwiazd, drogę ich kariery, zawodowe oraz życiowe wybory i ich konsekwencje. Rozmowy poprowadzą znani szczecińscy dziennikarze.

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Bilety