07-12-2021 / GODZ.17:30 / Zamek Książąt Pomorskich

Zdrowie psychiczne w czasach pandemii

ZAMKOWE SPOTKANIA Z PSYCHOLOGIĄ I SZTUKĄ

Zdrowie psychiczne w czasach pandemii

7 grudnia (wtorek), godz. 17:30

Sala Kina Zamek, bilety 10 zł

Gościem spotkania będzie dr n.med. Jerzy Pobocha, psychiatra. Prowadzenie Michał Józef Kawecki, psycholog, twórca i gospodarz Zamkowych spotkań z Psychologią i Sztuką. Oprawa muzyczna Przemysław Bielec (gitara).

 

„Nie zawężajmy pojęcia pandemii, żyjemy bowiem w świecie narastających zagrożeń: zmian klimatycznych, chorób cywilizacyjnych, migracji, niepokojów społecznych, etc. Zaiste, kwestią przetrwania jest trafne i szybkie rozpoznawanie (diagnozowanie) zagrożeń i równie sprawne, przemyślane ich niwelowanie. Dar rozumu – fundament zdrowia psychicznego – to zdolność adekwatnego spostrzegania rzeczywistości, odróżniania twardych faktów od iluzji i złudzeń, prawdy od domorosłych mniemań. Rzeczywistość pełna jest wyzwań; ten kto skutecznie na nie odpowiada, buduje w sobie poczucie własnej wartości i wzmacnia własne zdrowie psychiczne. Innym źródłem zdrowia psychicznego jest życzliwość wobec samego siebie, z nutką autoironii, co wiąże się ze świeżym spojrzeniem na siebie i świat” (Michał Józef Kawecki).
Według A. Maslowa: „Osoby samorealizujące się wykazują zdolność do cieszenia się wciąż na nowo, w świeży i naiwny sposób, podstawowymi dobrami świata… zachodem słońca, kwiatem, niemowlęciem, drugą osobą; ma się wrażenie, że unikają one kategoryzacji przeżyć i późniejszego ich odrzucania. Potrafią dostrzegać to, co niepowtarzalne w wielu zwyczajnych, codziennych przeżyciach”. Świadectwem zdrowia psychicznego jest również „postawa współczucia wobec wszystkich istot żywych”.

Miejsce

sala Kina Zamek

Bilety

Dorośli
miejsca standardowe10 zł
Młodzież licealna i studenci
miejsca standardowe10 zł
Emeryci i renciści
miejsca standardowe10 zł
Kup online

Bilety także do nabycia

  • Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 48 91 630, czynne od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00
  • Kasa w skrzydle wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65, czynna od wtorku do niedzieli w godzinach: wtorek – niedziela 10:00 – 18:00. W poniedziałki kasa nieczynna. Dodatkowo kasa jest czynna do czasu rozpoczęcia seansów filmowych.

Dodatkowe Informacje

-