06-11-2021, 07-11-2021 / Zamek Książąt Pomorskich

I Festiwal Wina Pomorza Zachodniego

I Festiwal Wina Pomorza Zachodniego

6 listopada (sobota), godz. 11:00-21:00
7 listopada (niedziela), godz. 10:00-18:00

Duży Dziedziniec, wstęp wolny

Organizatorem wydarzenia jest Województwo Zachodniopomorskie wraz ze Stowarzyszeniem Winnic Pomorza Zachodniego. Partner – Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

To pierwsza edycja wydarzenia, które ma na celu popularyzację kultury winiarskiej i prezentację winnic działających na Pomorzu Zachodnim.
Tradycja uprawiania winorośli na Pomorzu Zachodnim sięga XIII wieku. Zapoczątkował je zakon cysterek sprowadzony w okolice Szczecina. Upraw zaniechano dopiero po II wojnie światowej, a tradycja odżyła na nowo na początku wieku XXI. Obecnie w województwie zachodniopomorskim polskie winiarstwo dynamicznie się rozwija. Powstają kolejne winnice, a w nich lokalne produkty.

Podczas festiwalu, na zamkowym dziedzińcu zaprezentują się: Winnica Bekasiak, Winnica Binowo, Winnica Darłowo, Winnica Kojder, Winnica Pałacu Rajkowo, Winnica Sydonia, Winnica Tecławska Góra, Winnica Turnau i Winnica Zodiak. Będzie można porozmawiać ze specjalistami w dziedzinie winiarstwa i przedstawicielami winnic oraz posłuchać interesujących prelekcji. Zaplanowano także koncerty i konkursy z nagrodami. Nie zabraknie stoisk regionalnych producentów kulinarnych.

Ponadto w programie wydarzenia:
6 listopada, sobota
sala Kina Zamek
godz.14:00 – „Wino – fakty i mity” – prowadzący prof. ZUT Grzegorz Mikiciuk
godz. 15:30 – „Polskie winnice w statystyce” – prowadzący prof. ZUT Piotr Chełpiński
godz. 17:00 – „Najważniejsze regiony winiarskie świata” – prowadzący Somelier Winnicy Turnau Maurycy Michalak
Duży Dziedziniec
godz. 18:00 koncert zespołu „JazzDuo Tytus Ł. & Alex M.” (jazz/funk/pop/soul)
godz. 19: 30 koncert Beaty Romanowskiej „Roma” (jazz/funk/klasyka&soft elektronika/groove)

7 listopada, niedziela
sala Kina Zamek
godz. 14:00 – „Najważniejsze regiony winiarskie świata” – prowadzący Somelier Winnicy Turnau Maurycy Michalak
godz.15:30 – „Wino – fakty i mity” – prowadzący prof. ZUT Grzegorz Mikiciuk
godz. 16:30 – „Polskie winnice w statystyce” – prowadzący prof. ZUT Piotr Chełpiński

Wykonawcy:
Jazz Duo Tytus Ł & Alex M. działa od 2015 roku. To dwóch młodych muzyków prężnie działających i kształcących się w dziedzinie jazzu. Ich twórczość to mieszanka jazzu, funku, dobrego popu i soulu wykonywana na pianinie, saksofonie i wokalnie. Od początku istnienia duet zrealizował wiele koncertów, współpracuje także z innymi muzykami.

Beata Romanowska „Roma” – „współczesna szamanka śpiewająca o snach. Oni – muzycy, pasjonaci, przyjaciele tworzący melodie, do których każdy chciałby śnić. Wokalistkę cechuje charakterystyczna maniera i barwa głosu, która przyciąga i zostaje w pamięci”. Beata Romanowska jest finalistką programu Voice Of Poland. Aranżacje zespołu charakteryzuje świetna sekcja rytmiczna oraz melodyjność. Kompozycje wypełnione dźwiękami klawiszy, od elektronicznych współczesnych wpływów po współcześnie wyrafinowane jazzowo funkowe melodie.

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Duży Dziedziniec

Bilety

wstęp wolny