26-09-2020 / Galeria Wschodnia (wejście J)

35 maja i później… Bohdan  Butenko pinxit

35 maja i później… Bohdan  Butenko pinxit

10 lipca (piątek) – 27 września (niedziela)

Galeria Wschodnia  (wejście J)
Od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00.

Wystawa poświęcona jest twórczości Bohdana Butenki, mistrza polskiej ilustracji, przez wiele lat związanego z wydawnictwem  Nasza Księgarnia.  Na ekspozycję składają się ilustracje (pokazane w formie skanów) tworzone m.in. do takich książek jak: „Pan Maluśkiewicz i wieloryb” Juliana Tuwima czy „35 maja” Ericha Kästnera,  a także komiksy z postacią Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara – najbardziej rozpoznawalnych postaci  komiksowych stworzonych przez Butenkę.

Wystawa jest próbą spojrzenia na twórczość artysty nie tylko przez pryzmat jego dzieł, lecz także poprzez jego własne słowa wybrane z  wywiadów i innych dostępnych wypowiedzi. Należą do nich: „Książkę robi się jak sweter”, „Trzeba przyglądać się dzieciom – to nieustające źródło inspiracji” czy „Słowa są tą siłą, która uruchamia wyobraźnię”.

Bohdan Butenko wielokrotnie podkreślał, że jego ilustracje są zawsze dialogiem z tekstem. Projektantka wystawy Ewa Gruda starała się uchwycić także inne podmioty dialogu: czytelnika, tradycję odbioru, kulturowe dziedzictwo. W ten sposób powstała wystawa bardzo subiektywna, ale też podporządkowana pewnym rygorom, np. chronologii i gatunku. Mamy więc okazję poznać najstarsze i najnowsze książki Bohdana Butenki, jego książki autorskie, komiksy oraz książki obrazkowe. Pełnym humoru uzupełnieniem wystawy są powiększone wielokrotnie pocztówki okolicznościowe.

Ewa Gruda, autorka wystawy ukończyła filologię polską na UW. Zajmuje się promocją literatury dla młodego czytelnika jako recenzentka książek, redaktorka prac naukowych z tej dziedziny, uczestniczka konferencji, organizatorka wystaw, jurorka w konkursach literackich i literacko-plastycznych. W latach 1998–2018 kierowała Muzeum Książki Dziecięcej Biblioteki m.st. Warszawy. Redaguje kwartalnik „Świat Książki Dziecięcej” – dodatek do „Poradnika Bibliotekarza”. Prowadzi wywiady z twórcami, m.in. przeprowadziła wywiad rzekę z Bohdanem Butenką (w przygotowywaniu do druku). Otrzymała liczne nagrody i odznaczenia, m.in. „Zasłużonej dla Warszawy”.


Z uwagi na obostrzenia związane z COVID-19 na terenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązuje przestrzeganie specjalnego reżimu sanitarnego, m.in. stosowanie maseczek ochronnych, ograniczona liczba zwiedzających w galeriach wystawowych, konieczność mycia i dezynfekcji rąk.

Regulamin zwiedzania galerii – pobierz (PDF)

Aneks do regulaminu zwiedzania galerii – pobierz (PDF)

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Bilety

Dorośli
miejsca standardowe 6 zł
Młodzież licealna i studenci
miejsca standardowe 4 zł
Kup online