07-06-2019 - 28-06-2019 / GODZ.10:00 - 18:00 / Galeria Przedmiotu

Biegnąc z Wilkami

Wernisaż wystawy 6 czerwca (czwartek), godz. 17.00, wstęp wolny.

Biegnąc z wilkami jest kolejną już wystawą, przygotowaną przez Estońskie Centrum Literatury Dziecięcej oraz estońską kuratorkę i ilustratorkę Viive Noor. Pomysł wystawy opiera się na popularnych w Estonii opowieściach o wilkołakach. Baśnie, legendy, podania i opowieści ludowe, od pokoleń opowiadane w Estonii, należą do europejskiego dziedzictwa kulturowego.

Ideą wystawy, stworzonej przez artystów z Estonii, Łotwy i Litwy, jest nadanie nowego wizerunku i formy od dawna znanemu tematowi wilkołaków, który zawsze był popularny w kulturze europejskiej. Wilkołak, którego zobaczymy na wystawie, najprawdopodobniej niewiele ma wspólnego ze stworzeniem, które spotykamy w mitach i legendach z przeszłości, przedstawianym głównie jako człowiek mający pakt z diabłem. Okaże się, że wilkołak widziany naszymi oczami, to wyjątkowo silny charakter, osobnik wyrosły pośród naszej bujnej przyrody, który tak umiejętnie zmienia swój wygląd, że nie raz zaskoczy nas wszystkich i oczaruje świat swoją niezłomną witalnością. W mistrzowskich rękach bałtyckich ilustratorów opowieści o wilkach i wilkołakach zyskują nowy wyraz. Estońska pisarka i badaczka folkloru Marju Kõivupuu uważa:

“Chociaż przez wieki istniało wiele znanych w folklorze stworzeń, to ich królem zdecydowanie pozostaje wilkołak. Ukazywanie osoby zmieniającej się w niebezpiecznego drapieżnika było szczególnie lubiane w średniowieczu. Dziś wilk, jako inteligentny drapieżnik, stał się symbolem niezależności i odwagi. Ciekawa pod tym względem jest książka Clarissy Pinkoli Estés “Biegnąca z wilkami”, w której autorka zauważa podobieństwa między kobietami i wilkami w folklorze. Jej zdaniem łączy ich wiele cech wspólnych, takich jak wytrzymałość, siła, cierpliwość, żartobliwość, ciekawość, odwaga, zamyślenie i witalność”.

 

Osoby o nazwisku Wilk są uprawnione do zakupu biletu na wystawę Biegnąc z wilkami w cenie 1 zł

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Galeria Przedmiotu (Wejście J)

Bilety

Dorośli
miejsca standardowe 6 zł
Młodzież licealna i studenci
miejsca standardowe 4 zł
Emeryci i renciści
miejsca standardowe 4 zł
Kup online