25-01-2019 - 31-03-2019 / Zamek

„Bon appétit”. Zabytkowe sztućce, ich kształt
i przeznaczenie

Galeria Przedmiotu (wejście J)

„Bon appétit”. Zabytkowe sztućce, ich kształt i przeznaczenie

25.01.2019 – 31 .03.2019

 

Wernisaż 24 stycznia (czwartek) o godz. 17.00. Wstęp wolny.

 

W 2017 roku Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku – w drodze zakupu prywatnej kolekcji (sfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) – wzbogaciło zbiory o blisko dziewięćset cennych i unikatowych srebrnych i platerowanych sztućców zabytkowych wykonanych (w przeważającej ilości) w latach 1875-1939. Wśród nich najwięcej jest akcesoriów uznanych wytwórni warszawskich – Frageta i Norblina oraz różnych wytwórni niemieckich, a także pojedyncze przykłady wyrobów z wytwórni braci Henneberg, Plewkiewicz i Spółka, firm amerykańskich (np. J. E. Caldwell & Co, Rogers Bros), francuskich (Christofle). Wśród zakupionych obiektów znalazły się również wyroby takich uznanych mistrzów, jak Karol Filip Malcz (Warszawa) czy pracujący m. in. dla dworu pruskiego Johann George Hossauer (Berlin).

Sztućce wybrane na wystawę zostaną zaprezentowane w układzie, który przede wszystkim uwzględnia ich przeznaczenie. Obok powszechnie znanych noży, widelców i łyżek na ekspozycji zobaczyć będzie można akcesoria, które obecnie nie są używane m. in. widelce i szczypce do raków i homarów, chwytaki do kości, zestawy do tranżerowania mięs i ryb, szpikulce do różnego rodzaju mięs, akcesoria do owoców i deserów.

Organizacja tego typu wystawy jest ważnym przedsięwzięciem mającym na celu nie tylko przedstawienie historii jedzenia, ale także przywrócenie kultury stołu, która silnie przenika się z zasadami dobrych manier, obyczajów i codziennego savoir-vivre’u.

Wystawa zorganizowana we współpracy z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

 

 

Wykład towarzyszący wystawie

24.01.2019 (czwartek), godz. 17.30, Galeria Wschodnia (wejście J), wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

 

Temat wykładu:  Zabytkowe sztućce, ich historia, kształty i przeznaczenie

 

Prowadząca: Anna Sujecka, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Bilety