13-10-2022 do 06-11-2022 / GODZ.10:00 - 16:00

Feliks Smoliński – Malarstwo

FELIKS SMOLIŃSKI – MALARSTWO

13 października – 6 listopada 2022,
od wtorku do niedzieli, godz. 10:00-16:00
Sala Anny Jagiellonki
Wstęp wolny

Feliks Smoliński, polski artysta tworzący w latach 1998 – 2017. Swoje prace sygnował pseudonimem Felix, co oznacza „szczęśliwy”, jednak jego życie i twórczość znacznie odbiegały od sielankowości. Smolińskiego określa się mianem artysty samorodnego, reprezentującego nurt sztuki naiwnej – art brut.

Malarstwo od zawsze było obecne w życiu Smolińskiego. Największy przełom w jego artystycznej karierze nastąpił po tragicznym wypadku. W czasie pobytu w szpitalu artysta poddany został arteterapii. Pomogła mu ona uporać się z traumą oraz wciąż nękającymi jego umysł problemami z przeszłości. Od tamtego momentu malarstwo, będące lekarstwem, przynoszące spokój i ukojenie, stało się głównym zajęciem w życiu Feliksa Smolińskiego. W swojej twórczości Smoliński nawiązuje do mistrzów malarstwa: Picassa, Legera, Kantora, Dalego, Magritte´a. Jego obrazy charakteryzują się gamą mocnych, często kontrastowo zestawionych ze sobą kolorów, ostro zarysowaną kreską oraz abstrakcyjnością wyrażającą napięcie i tęsknotę za światem uporządkowanym i bezpiecznym.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprezentuje na wystawie wybrane prace artysty z kolekcji prywatnych.

Na zdjęciu obraz Feliksa Smolińskiego. Na pierwszym planie samochód na ulicy. Przy samochodzie postać. W tle widoczna druga postać - kobiety w niebieskiej sukni, a za nią kolorowe kamienice. nad nimi błękitne niebo. Z lewej strony fragment budynku z drzwiami i latarnią

Miejsce

Sala Anny Jagiellonki

Bilety