21-04-2022 do 21-08-2022 / Zamek Książąt Pomorskich

Gabinet Lubinusa

Gabinet Lubinusa

od 22 sierpnia nieczynna!
Galeria Wschodnia, wejście J (poziom -1)

Wystawa przybliża dorobek Eilharda Lubinusa (1565-1621) uczonego z Rostocku, teologa, filologa i kartografa, postaci niezwykle ważnej w dziejach nowożytnych Księstwa Pomorskiego, autora Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego uznawanej za jedno z najwybitniejszych osiągnięć kartograficznych siedemnastowiecznej Europy. Dzieło wykonane na zlecenie księcia pomorskiego Filipa II było wynikiem wieloletniej pracy uczonego, który aby dokonać właściwych pomiarów objechał Pomorze dwukrotnie. Za pomocą prostych narzędzi – laski św. Jakuba, astrolabium oraz kwadrantu gnomonicznego – stworzył mapę o niezwykłej jak na owe czasy precyzji. Wyjątkowość mapy podkreśla również rozbudowany program ikonograficzny służący prezentowaniu i utrwalaniu wiedzy o państwie Gryfitów i jego władcach.

Na ekspozycji w Gabinecie Lubinusa pokazane zostaną najważniejsze dzieła uczonego z zakresu kartografii – mapy: Rugii, Wielka Mapa Księstwa Pomorskiego i jej wersje atlasowe. Wystawę wzbogaca najnowszy nabytek Zamku rozprawa teologiczna „Phosphorus” (wydanie drugie z 1601 roku), która ściągnęła na jej autora oskarżenie o herezję. Obok map pokazane zostaną (ze zbiorów Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie) globusy: ziemski, gwiezdny i księżycowy oraz przyrządy pomiarowe z epoki. Ścieżkę narracyjną wystawy dopełnia multimedialna wersja Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego – aktywacja, umożliwiająca współczesnemu odbiorcy podróż po książęcym Pomorzu.

Więcej o Lubinusie

 

UWAGA! JEDEN BILET W CENIE 10 ZŁ ALBO 6 ZŁ (ULGOWY) UPOWAŻNIA DO ZWIEDZANIA WSZYSTKICH WYSTAW DOSTĘPNYCH W ZAMKOWYCH GALERIACH.

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich

Bilety

Dorośli
miejsca standardowe 10 zł
Młodzież licealna i studenci
miejsca standardowe 6 zł
Emeryci i renciści
miejsca standardowe 6 zł
Kup online

Bilety także do nabycia

  • Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 48 91 630, czynne od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00.
  • Kasa w skrzydle wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65, czynna od wtorku do niedzieli w godzinach: wtorek – niedziela 10.00 – 18.00. W poniedziałki kasa nieczynna. Dodatkowo kasa jest czynna do czasu rozpoczęcia seansów filmowych.

Dodatkowe Informacje

UWAGA! JEDEN BILET W CENIE 10 ZŁ ALBO 6 ZŁ (ULGOWY) UPOWAŻNIA DO ZWIEDZANIA WSZYSTKICH WYSTAW DOSTĘPNYCH W ZAMKOWYCH GALERIACH.