25-05-2022 do 26-06-2022

Juta, domy, republika. Przemysłowiec i reformator społeczny Max Bahr

Juta, domy, republika. Przemysłowiec i reformator społeczny Max Bahr (1848-1930)

25 maja – 26 czerwca 2022
Hol Wschodni, wejście A
Wstęp wolny
 
Ekspozycja w formie plansz ukazuje wątki biograficzne oraz najważniejsze dokonania w działalności gospodarczej, społecznej oraz politycznej Maxa Bahra, przemysłowca z Landsbergu (obecnie Gorzowa Wielkopolskiego), założyciela szwalni worków z juty, społecznika i filantropa.
 
Od 1905 roku landsberska fabryka plandek oraz worków jutowych zapewniała najwięcej miejsc pracy w regionie. Dzięki sukcesom swojego przedsiębiorstwa Max Bahr mógł zainwestować w poprawę warunków bytowych swoich pracowników, zapewnienia im opieki zdrowotnej oraz dostępu do taniego i wartościowego wyżywienia. Był także inicjatorem budowy Łaźni Publicznej oraz domów dla robotników. Max Bahr aktywnie uczestniczył w polityce jako członek liberalnej Niemieckiej Partii Demokratycznej, w pracy społecznika działał na rzecz równości społecznej oraz wspierał emancypacje kobiet.
 
Uzupełnienie wystawy stanowią materiały wiążące się z fabryką juty Maxa Bahra: surowa juta, worki jutowe z nadrukiem i sznurki jutowe. Ekspozycja została przygotowana przez Brandenburgisches Landeshauptarchiv Potsdam oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim. Prezentowana była w Gorzowskiej Bibliotece oraz Museum Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

Miejsce

Hol Wschodni

Bilety