16-06-2020 - 02-08-2020 / Galeria Przedmiotu (wejście J)

Maja Berezowska. Łyżka za cholewą a widelec na stole

Maja Berezowska. Łyżka za cholewą a widelec na stole

16 czerwca (wtorek) – 2 sierpnia (niedziela), od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00

Galeria Przedmiotu, Skrzydło Wschodnie, (wejście J)

Z uwagi na obostrzenia związane z COVID-19 na terenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązuje przestrzeganie specjalnego reżimu sanitarnego, m.in.:  stosowanie maseczek ochronnych, ograniczona liczba zwiedzających w galeriach wystawowych, konieczność mycia i dezynfekcji rąk.

Regulamin zwiedzania galerii – pobierz (PDF)

Aneks do regulaminu zwiedzania galerii – pobierz (PDF)

Książeczka „Łyżka za cholewą a widelec na stole” – mała kulinarna silva rerum stała się pretekstem  do zaprezentowania ilustracji Mai Berezowskiej z komentarzami Magdaleny Samozwaniec i przepisami kulinarnymi autorstwa Stefanii i Tadeusza Przypkowskich. Rysunki Mai Berezowskiej pochodzą z kolekcji Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.

Na wystawę składa się  25 oryginalnych ilustracji Mai Berezowskiej, które zostały opublikowane w wyborze w książce „Łyżka za cholewą a widelec na stole” (1972 r.). Książka, która jest wspólnym dziełem przyjaciół: Mai Berezowskiej, Stefanii i Tadeusza Przypkowskich oraz Magdaleny Samozwaniec jest zabawną kompilacją tekstów i rysunków obyczajowych, odnoszących się do szeroko rozumianej „sztuki kulinarnej”. Tadeusz Przypkowski w formie humorystycznej gawędy omawia obyczaje związane przygotowywaniem potraw i z ucztowaniem, a Stefania Przypkowska przywołuje polskie przepisy kulinarne „wypróbowane wielokrotnie w ostatnich co najmniej stu latach w rodzinach Przypkowskich, Ossowskich i Gawrońskich (…)”. Całość zilustrowana została frywolnymi rysunkami Mai Berezowskiej opatrzonymi poetycko-satyrycznymi komentarzami Magdaleny Samozwaniec.

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Galeria Przedmiotu (wejście J)

Bilety

Dorośli
miejsca standardowe 6 zł
Młodzież licealna i studenci
miejsca standardowe 4 zł
Emeryci i renciści
miejsca standardowe 4 zł