07-12-2021 do 27-02-2022 / Zamek Książąt Pomorskich

Metamorfozy Owidiusza – mitologia starożytna w grafice europejskiej XVII wieku

Metamorfozy Owidiusza – mitologia starożytna w grafice europejskiej XVII wieku

od 7 grudnia 2021 do 27 lutego 2022
Galeria Przedmiotu, wejście J (poziom -1)

Najwybitniejszym i najbardziej znanym dziełem Owidiusza jest pisany heksametrem, pomiędzy drugim a ósmym rokiem n.e. poemat epicki – Metamorfozy. Poemat składa się z 246 mitów, opowiadających o przemianach ludzi w zwierzęta leśne, ptaki, owady, drzewa, kwiaty, skały, konstelacje gwiazd, bogów, bożków oraz o przemianach grzybów, kamieni, zwierząt w ludzi.
Na wystawie w szczecińskim Zamku zostaną pokazane dwie serie odbitek graficznych stanowiące ilustracje do poematu Owidiusza Metamorfozy. Pierwsza z serii to piętnaście miedziorytów autorstwa Francisa Cleyna (rysunki) i Salomona Savery’go (rytowanie) z paryskiego wydania poematu, opublikowanego w 1637 roku. Na drugą serię składa się dwadzieścia grafik Hendrika Goltziusa w 1589 roku.
Ilustracje Cleyna i Savery’go to przykład relacjonowania mitologii w sposób symultaniczny – mity zazębiają się przechodząc z jednej opowieści w drugą (historie bogów, herosów, nimf i ludzi). Grafiki Goltziusa  odnoszą się kolejno do jednej konkretnej historii mitologicznej (m.in. zbrodnia Laokona, Kalisto przemieniona w niedźwiedzicę, zagłada Ziemi podczas wielkiego Potopu). Wystawa przygotowana przez Muzeum Powiatowe w Nysie.

Miejsce

Galeria Przedmiotu

Bilety

Dorośli
miejsca standardowe 6 zł
Młodzież licealna i studenci
miejsca standardowe 4 zł
Emeryci i renciści
miejsca standardowe 4 zł
Kup online

Bilety także do nabycia

  • Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 48 91 630, czynne od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00.
  • Kasa w skrzydle wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65, czynna od wtorku do niedzieli w godzinach: wtorek – niedziela 10.00 – 18.00. W poniedziałki kasa nieczynna. Dodatkowo kasa jest czynna do czasu rozpoczęcia seansów filmowych.

Dodatkowe Informacje

-