24-05-2022 do 21-08-2022

Na pańskich stołach i w kredensach

Na pańskich stołach i w kredensach. Zabytkowa cyna w zbiorach muzeów pomorskich

Od 22 sierpnia nieczynna!

Galeria Przedmiotu, wejście J (poziom -1)

Rozbudowany ceremoniał spożywania posiłków oraz nierzadko towarzyszące im gwarne przyjęcia sprawiły, że stoły i półki kredensów uginały się od ilości zastaw i przyborów kuchennych. Ogromną popularnością cieszyły się serwisy cynowe, którym dobry rzemieślnik potrafił nadać szlachetnych kształtów, sprawiając, że niewiele różniły się od srebrnych wyrobów. Naczynia o finezyjnych wzorach i formach były zaś chętnie nabywane zarówno przez szlachtę, jak i zamożnych mieszczan.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie przedstawi wybrane przedmioty cynowe z okresu od XVII do początków XX wieku ze zbiorów: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Regionalnego w Szczecinku, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, a także Muzeum Pojezierza Myśliborskiego w Myśliborzu.

Na wystawie zaprezentowane zostaną liczne naczynia w stylu secesyjnym z charakterystycznym asymetrycznym motywem wici roślinnych i sylwetek zwierząt oraz luksusowe przedmioty typu: tygielek do czekolady, szampaniera do chłodzenia butelek, zdobne czajniczki do herbaty, czy puchar toastowy w formie kobiecej sylwetki.

 

UWAGA! JEDEN BILET W CENIE 10 ZŁ ALBO 6 ZŁ (ULGOWY) UPOWAŻNIA DO ZWIEDZANIA WSZYSTKICH WYSTAW DOSTĘPNYCH W ZAMKOWYCH GALERIACH.

Miejsce

Galeria Przedmiotu

Bilety

Dorośli
miejsca standardowe 10 zł
Młodzież licealna i studenci
miejsca standardowe 6 zł
Emeryci i renciści
miejsca standardowe 6 zł
Kup online

Bilety także do nabycia

  • Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 48 91 630, czynne od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00.
  • Kasa w skrzydle wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65, czynna od wtorku do niedzieli w godzinach: wtorek – niedziela 10.00 – 18.00. W poniedziałki kasa nieczynna. Dodatkowo kasa jest czynna do czasu rozpoczęcia seansów filmowych.

Dodatkowe Informacje

UWAGA! JEDEN BILET W CENIE 10 ZŁ ALBO 6 ZŁ (ULGOWY) UPOWAŻNIA DO ZWIEDZANIA WSZYSTKICH WYSTAW DOSTĘPNYCH W ZAMKOWYCH GALERIACH.