27-04-2019 do 26-05-2019 / Galeria Wschodnia

Niezależni’69

do 26.05.2019

 

W Zamku Książąt Pomorskich, po raz pierwszy w Szczecinie, zaprezentowane zostaną obrazy Kazimierza Romualda Dąbrowskiego „Naldka”, Mirosława Długosza „Mirona” i Jerzego Lassoty, artystów należących do Warszawskiej Grupy Malarzy „Niezależni’69”.

Działalność artystyczną zapoczątkowali w połowie lat sześćdziesiątych XX wieku na murach warszawskiego Barbakanu. Dołączyło do nich wielu innych twórców, którzy eksponowali swoje obrazy na Starówce, z pominięciem komisji kwalifikacyjnych i cenzury. Te niezależne wystawy skończyły się w 1967 roku ingerencją milicji. Po likwidacji barbakanowych wystaw, większość artystów wyemigrowała na Zachód. Ci, którzy zostali w kraju, spotykali się w Świnoujściu i tam wystawiali prace. I właśnie w Świnoujściu, w 1969 roku, Jerzy Lassota, Mirosław Długosz „Miron” i Romuald Dąbrowski „Naldek” założyli Warszawską Grupę Malarzy „Niezależni’69”. Wkrótce skupili wokół siebie innych twórców. Spotykali się w wynajętej warszawskiej pracowni Jerzego Lassoty i dyskutowali o sztuce, organizowali plenery malarskie i wystawy. Dziś „Niezależni’69” to grupa obchodząca 50-lecie istnienia. Jubileusz ten artyści uczcili wystawami na murach Barbakanu i w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie oraz w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Na wystawie zaprezentowane zostaną akty kobiece, portrety, pejzaże i kompozycje abstrakcyjne. Prace pochodzą ze zbiorów prywatnych artystów.

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Galeria Wschodnia (wejście J)

Bilety

Dorośli
miejsca standardowe 6 zł
Młodzież licealna i studenci
miejsca standardowe 4 zł
Emeryci i renciści
miejsca standardowe 4 zł