28-10-2021 do 29-11-2021 / Galeria Przedmiotu

Przed – słowa. Joanna Wojtal-Kalinowska

Joanna Wojtal-Kalinowska. Przed – słowa

29 października – 28 listopada

Galeria Przedmiotu, wejście J (poziom -1)

Wystawa malarstwa artystki jest podróżą do wewnątrz siebie, do intymnej sfery emocji, przeczuć i wspomnień. Przed-słowa to obrazy często głęboko skrywanych uczuć, nienazwanych i niewypowiedzianych jeszcze myśli. To także próba wydobycia ich i nadania im nowych określeń i znaczeń. „Przed-słowa to chwile zamknięte w klatkach pamięci, w labiryntach myśli, w zaułkach wyobraźni… które na nowo otwieram w obrazach” – mówi autorka.

 

Joanna Wojtal-Kalinowska, artystka urodzona w 1983 r. w Świdniku, z wykształcenia architektka krajobrazu, malarka i graficzka komputerowa, z zamiłowania także fotografka przyrody. Obecnie na stałe związana z Berlinem, gdzie mieszka, tworzy oraz rozwija swoje artystyczne pasje. Laureatka wielu międzynarodowych konkursów fotograficznych (III miejsce w International Photographer of Year 2016 kategoria – Nature: Wildlife (Amateur)), a także liczne wyróżnienia w Fine Art Photography Awards – w kategorii Abstract, Wildlife i Nature (Amateur) 2017-2020.
W 2019 roku ukończyła dwuletnie podyplomowe studia na kierunku malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Laureatka konkursu „Rysunkiem o rysunku: od techniki do autonomii przekazu”, jej praca w technice czarny tusz na papierze była prezentowana na zbiorowej wystawie pokonkursowej w Muzeum Narodowym w Krakowie latem 2019. W marcu 2020 została zaproszona do udziału w zbiorowej wystawie „A Changing Landscape & The Female” w Van der Plas Gallery w Nowym Jorku. W 2021 jej prace były prezentowane na wystawach zbiorowych:  „Barcelona Contemporary” w Valid World Hall Gallery w Barcelonie,„Future Landscapes” w THE ROOM Contemporary Art Space w Wenecji, „Lifeline” w Gallery of Biblioteca Angelica w Rzymie oraz „Free To Imagine Free To Choose” w Rossocinabro Gallery w Rzymie.
W sierpniu 2021 r. odbyła się jej wystawa autorska „Intimate Landscapes” w Berlinie.

Twórczość J. Wojtal-Kalinowskiej jest głęboko zakorzeniona w naturze, która fascynuje ją swoją nieokiełznaną siłą, zmiennością i nieprzewidywalnością. Artystka nie próbuje jednak jej ślepo naśladować czy kopiować, ale pozwala jej się prowadzić i uwodzić. Sztuka jest dla niej rodzajem poezji wizualnej, metaforycznym językiem, w którym potrafi jednocześnie otwierać i zamykać różne przestrzenie i emocje, a tworzenie jest wewnętrzną wędrówką przez różne światy uczuć, myśli, czy przeczuć, wędrówką z pogranicza jawy i snów, poprzez nieznane przestrzenie czy krajobrazy. W jej pracach z gąszczu kresek i konturów wyłaniają się fragmenty twarzy, postaci, sylwetek zwierząt i roślin, formy znane oraz zupełnie nowe byty. Wiele detali czy szczegółów ukrytych w plątaninie kresek ukazuje się na nowo odbiorcy przy bliższym przyjrzeniu się, indywidualnej kontemplacji dzieła. Każdy obraz to odrębna podróż, forma prywatnego dziennika, w którym ukryte są fragmenty osobistych historii. To również pewien rodzaj gry z widzem, prowokowaniem i uwodzeniem go, labirynt pełen niedopowiedzeń i symboli, w którym nie ma jednego poprawnego wyjścia, wystarczy wyruszyć w drogę i pozwolić się prowadzić własnej intuicji, żeby odkryć nowe perspektywy, znaczenia i formy.

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Galeria Przedmiotu

Bilety

Dorośli
miejsca standardowe6 zł
Młodzież licealna i studenci
miejsca standardowe4 zł
Emeryci i renciści
miejsca standardowe4 zł
Kup online

Bilety także do nabycia

  • Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 48 91 630, czynne: 15 IV - 15 X (poniedziałek – niedziela), godz. 10.00-18.00, 16 X - 14 IV (poniedziałek – sobota), godz. 10.00-18.00.
  • Kasa w skrzydle wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65, czynna od wtorku do niedzieli w godzinach: wtorek – niedziela 10.00 – 18.00. W poniedziałki kasa nieczynna. Dodatkowo kasa jest czynna do czasu rozpoczęcia seansów filmowych.

Dodatkowe Informacje

-