29-09-2020 do 15-11-2020 / Zamek Książąt Pomorskich

Szczecin 1945. Gra o miasto

Szczecin 1945. Gra o miasto

UWAGA. Od 21.10.2020 zamkowe wystawy nieczynne do odwołania!

29 września (wtorek) – 15 listopada (niedziela)
Galeria Przedmiotu (wejście J)
Od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00

Uwaga! W galeriach wystawowych Zamku od 8 października 2020 do odwołania zostaje wprowadzona przerwa techniczna w godz. 13:00-14:00, co oznacza, że w tych godzinach nie będzie można zwiedzać ekspozycji.  

Idea wystawy odwołuje się do złożonego procesu kształtowania się podziałów terytorialnych Europy w trudnym okresie u schyłku II wojny światowej. Krystalizujące się wówczas plany przesunięcia granicy Polski na zachód (wyrażone m.in. w postanowieniach konferencji jałtańskiej), usytuowały Szczecin i Pomorze Zachodnie w centrum wielkiej i wielowymiarowej międzynarodowej gry politycznej. Wynikająca z niej walka o wpływy i interesy mocarstw, przełożona na porażki i zwycięstwa militarne, znalazła swoje odbicie w różnych kolejach losu setek tysięcy ludzi. W ostatecznym rozrachunku, umieściły także miasto i region w świadomości i kulturze Polaków, którzy tutaj mogli odbudować swoje życie.
Na wystawę złożą się fotogramy opatrzone komentarzami oraz dokumenty archiwalne powstałe w okresie od lutego do sierpnia 1945.
W takcie przygotowywania wystawy korzystano z zasobów Archiwum Państwowego w Szczecinie, Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica, Federalnego Archiwum Niemiec oraz Rosyjskiego Państwowego Archiwum Sztuki Filmowej i Fotograficznej.
Wystawa przygotowana z okazji przypadającego w 2020 jubileuszu 75-lecia Polskiego Szczecina oraz Polskiego Pomorza Zachodniego.


Z uwagi na obostrzenia związane z COVID-19 na terenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązuje przestrzeganie specjalnego reżimu sanitarnego, m.in. stosowanie maseczek ochronnych, ograniczona liczba zwiedzających w galeriach wystawowych, konieczność mycia i dezynfekcji rąk.

Regulamin zwiedzania galerii – pobierz (PDF)

Aneks do regulaminu zwiedzania galerii – pobierz (PDF)

Aneks nr 2 do regulaminu zwiedzania galerii – pobierz (PDF)

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Galeria Przedmiotu

Bilety

Dorośli
miejsca standardowe 6 zł
Młodzież licealna i studenci
miejsca standardowe 4 zł
Kup online