02-02-2021 do 15-02-2021 / Zamek Książąt Pomorskich

Wystawa plenerowa „Książę się żeni!”

Wystawa „Książę się żeni!”

Dziedziniec menniczy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

od 2 lutego 2021

„Roku Pańskiego 1491 w dniu Oczyszczenia Maryi [2 lutego] Prześwietna Anna, córka Najjaśniejszego króla Polski, została w najwytworniejszy sposób wprowadzona do Szczecina”. Tak protonotariusz Ewald, naoczny świadek uroczystości weselnych najwybitniejszego z Gryfitów, Bogusława X (1454-1523) i polskiej królewny Anny (1476-1501) rozpoczął swoją relację z wydarzenia „tak świetnego jak żadne z wcześniejszych”.

Zachowane źródła nie wyjaśniają jednoznacznie, kto był inicjatorem projektu małżeństwa polskiej królewny z pomorskim księciem – strona polska czy pomorska. Ślub olśnił poddanych księcia i gości przybyłych do Szczecina, został opisany w kronikach pomorskich i przetrwał w pamięci potomnych do współczesności.

Wystawa plenerowa „Książę się żeni!” wtajemnicza w okoliczności zawarcia tego wspaniałego dla rodu Gryfitów mariażu, przybliża sylwetki Bogusława i Anny, relacjonuje przebieg uroczystości weselnych na zamku w Szczecinie i wspomina o iście królewskim posagu Jagiellonki. Wystawę dopełniają materiały ikonograficzne z epoki ilustrujące opisywane wydarzenia.

 

Wystawa jest częścią zamkowych obchodów 530. rocznicy ślubu Bogusława X i Anny Jagiellonki.

 

 

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Bilety