Piękne i użyteczne

wróć do poprzedniej strony

Piękne i użyteczne. Porcelana i szkło z kolekcji Muzeum Narodowego w Kielcach na Zamku w Szczecinie

teksty: dr Magdalena Śniegulska-Gomuła i Anna Pietrzak

koncepcja i układ merytoryczny: Renata Zdero

projekt graficzny: Adrian Kościow

język: polski

ilustracje: kolorowe

ilość stron: 24

oprawa: miękka

format: 23,5 x 16,5 cm

wydawca: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

rok wydania: 2018

cena: 6 zł

Publikacja zawiera dwa teksty – pierwszy poświęcony kolekcji porcelany, drugi szkieł biedermeierowskich w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach.  We wprowadzeniu autorka Magdalena Śniegulska-Gomuła opisuje europejską  „karierę” porcelany oraz próby jej produkcji w Europie uwieńczone sukcesem w Miśni dopiero na początku XVIII wieku. Omawia najcenniejsze obiekty z kieleckiej kolekcji porcelany powstałe w wytwórniach Miśni, Wiedniu i Berlinie a także manufaktur polskich w Korcu, Baranówce i Tomaszowie Lubelskiem. Autorka Anna Pietrzak omawia szkła biedermeierowskie pochodzące z hut śląskich i czeskich, tajniki ich produkcji oraz metody zdobienia.

 

Przegląd prywatności
Złote logo Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.

Ściśle niezbędne ciasteczka

Niezbędne ciasteczka powinny być zawsze włączone, abyśmy mogli zapisać twoje preferencje dotyczące ustawień ciasteczek.

Ciasteczka stron trzecich

Ta strona korzysta z Google Analytics do gromadzenia anonimowych informacji, takich jak liczba odwiedzających i najpopularniejsze podstrony witryny.

Włączenie tego ciasteczka pomaga nam ulepszyć naszą stronę internetową.