Portret Bogusława X Wielkiego
Eksponat prezentowany w ramach galerii online – Galerii z Gryfem
F. Miller & Co., Szczecin, 1849
litografia z dzieła: F. Thiede, Chronick der Stadt Stettin, Szczecin, 1849
zbiory Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie
Wizerunek księcia został skomponowany według formuły dworskiego portretu reprezentacyjnego władcy w oparciu o niezachowany, prawdopodobnie całopostaciowy konterfekt z połowy XVII wieku.
Bogusław X został sportretowany w wieku dojrzałym, w półpostaci. Książę zwraca się do widza w trzech czwartych. Włosy ma upięte zgodnie z ówczesną modą w ozdobną siatkę, nakryte szerokim, aksamitnym beretem z regularnie na obwodzie rozmieszczonymi chwościkami. Poważne spojrzenie pod wysoko wyrysowanymi łukami brwiowymi kieruje w stronę widza. Władca odziany jest w aksamitny płaszcz ozdobiony motywem rombów, z kołnierzem i mankietami obszytymi futrem sobolowym (?), koszulę ozdobioną przy szyi atłasową pasmanterią oraz wykwintny kaftan z motywem szerokich pionowych pasów z owalnymi polami wypełnionymi haftowanymi splotami roślinnymi. Kaftan spina wykwintny metalowy pas z dekoracyjną klamrą. Pod płaszczem na wysokości piersi ma przewieszone dwa grube łańcuchy; na krótszym z nich zaczepiony jest wisior. Trzeci najdłuższy łańcuch z grubymi splotami ogniw, przewieszony jest na kołnierzu płaszcza.
Książę prawą dłoń wspiera na klamrze szerokiego pasa. W lewej, lekko opuszczonej, trzyma kartę (zwijającą się na krótszej krawędzi w rulon) z nieczytelnym zapisem tekstowym, zawierającym zapewne tytulaturę władcy.
Bogusław X Wielki panował w Księstwie Pomorskim w latach 1474 – 1523. Prowadził mądrą politykę, dążąc do uniezależnienia się od Brandenburgii. Poprzez małżeństwo z królewną polską Anną związał się z potężną dynastą Jagiellonów. Odbył pielgrzymkę do Ziemi Świętej, podczas której stoczył na Morzu Śródziemnym zwycięską potyczkę morską z okrętami tureckimi. Jako obrońca chrześcijaństwa otrzymał od papieża Aleksandra VI ceremonialny miecz poświęcany (miecz zaginął podczas ostatniej wojny światowej), kapelusz z aksamitu i pas rycerski. Do dziś przez potomnych oceniany jest za najwybitniejszego przedstawiciela dynastii Gryfitów.
Zobacz galerię zdjęć
Miejsce