14-10-2022 do 14-01-2023

III Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka

III OGÓLNOPOLSKI KONKURS WOKALNY IM. STANISŁAWA JOPKA

I etap – przesłuchania lokalne
Zgłoszenia online do 10 stycznia 2023
Termin przesłuchań: 14 stycznia 2023, godz. 11:00
Kino Zamek
Rejestracja online: mazowsze.waw.pl/konkurs

Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka powstał w 2019 roku z inicjatywy zespołu „Mazowsze”. Twórcom tego przedsięwzięcia przyświecała idea upowszechnienia wśród Polaków zarówno tych znanych, jak i rzadko wykonywanych utworów „Mazowsza”, ale również przybliżenie sylwetki patrona Konkursu.

Stanisław Jopek, tenor i wieloletni członek chóru zespołu „Mazowsze” był postacią nietuzinkową. Nie tylko z powodu pięknej barwy głosu – tenor o barytonowym zabarwieniu, ale również ze względu na swoją życiową drogę, którą odbył, aby ostatecznie stać się pierwszym solistą największego zespołu narodowego w Polsce. Urodził się i wychowywał we Lwowie, skąd, jako repatriant, przybył wraz z rodzicami do Kościerzyc na Śląsku Opolskim. Tam rozpoczęła się jego artystyczna droga. Stamtąd wyruszył do zespołu „Skolimów”, a po jego rozwiązaniu w 1956 roku przywędrował do „Mazowsza” i został w zespole przez 50 lat, do końca śpiewając i występując na scenie. Śpiewał w 36. językach. Kochał scenę, a jego kunszt wykonawczy wzbudzał zachwyt, uwielbienie i podziw na całym świecie. Nazwanie imieniem solisty – Stanisława Jopka organizowanego przez „Mazowsze” Konkursu Wokalnego, było dla organizatorów oczywiste i naturalne.

W obecnym roku inaugurowana jest już trzecia edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka. Harmonogram wydarzenia przewiduje trzy etapy. Przesłuchania pierwszej części Konkursu zostaną przeprowadzone w blisko pięćdziesięciu ośrodkach lokalnych, w tym w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Kandydaci mają obowiązek przygotować dwa utwory z repertuaru zespołu „Mazowsze” z podanej listy piosenek. Na zmagania drugiego etapu zwycięzcy w poszczególnych grupach wiekowych zostaną zaproszeni do wyznaczonych ośrodków makroregionalnych. Trzeci i zarazem ostatni etap, odbędzie się w Karolinie, siedzibie „Mazowsza” w Otrębusach pod Warszawą. Konkurs od początku miał na celu rozśpiewanie całej Polski, dlatego uczestnicy rywalizują w czterech kategoriach wiekowych: 8-13 lat, 14-19 lat, 20-25 lat oraz 26+ lat.

Zapisy do pierwszego etapu Konkursu ruszyły 14 października 2022 r. Laureatów poznamy w październiku 2023 roku podczas Koncertu Galowego, który odbędzie się w siedzibie zespołu „Mazowsze” w Karolinie.

Miejsce

Kino Zamek

Bilety