27-11-2021 / Zamek Książąt Pomorskich

Zamek na monecie. Piąta rocznica “piątki” z Zamkiem

Zamek na monecie. Piąta rocznica “piątki” z Zamkiem

6-7 i 27 listopada
Zamek Książąt Pomorskich

Mija 5 lat od wydania okazjonalnej monety (o nominale 5 zł) przedstawiającej Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Wyemitowana została w listopadzie 2016 r. w serii Narodowego Banku Polskiego “Odkryj Polskę”. Była to szósta moneta serii przybliżającej miejsca i zdarzenia ważne dla naszego kraju, a druga po Zamku Królewskim w Warszawie prezentująca na rewersie znajdujący się w Polsce zamek. Znalazł się na niej wizerunek Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie wg zdjęcia autorstwa Marka Czasnojcia. Projektantką numizmatu była Dobrochna Surajewska. Na zlecenie NBP monety wyprodukowała Mennica Polska S.A.

Z okazji pięciolecia wydania monety, instytucja przygotowała szereg niespodzianek dla odwiedzających.
W dniach 6 i 7 listopada będzie można zwiedzić zamkowe atrakcje (wyjątkowo dostępna będzie dla zwiedzających Wieża Dzwonów) i wystawy (w tym najnowszą „Szancer, wyobraź sobie!”) w ramach biletu w promocyjnej cenie. W specjalnych cenach będzie też można nabyć zamkowe wydawnictwa i gadżety.
27 listopada planowany jest rocznicowy wykład, warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży oraz spacer po zamkowych dziedzińcach z przewodnikiem Tomaszem Wieczorkiem, który przybliży historię mennictwa Księstwa Pomorskiego. Przewidziano także konkursy z nagrodami.
Partnerem akcji jest Narodowy Bank Polski, który w listopadzie wydaje kolejną monetę z cyklu “Odkryj Polskę” z Zamkiem Książ na rewersie.

Program:
6 i 7 listopada (sobota, niedziela)
11:00 -18:00 Wejście na Wieżę Dzwonów oraz na wystawy (w tym najnowszą „Szancer, wyobraź sobie!”) za 5 złotych

27 listopada (sobota)
11:00 Warsztaty dla dzieci „O zamkowej monecie w duchu ekologii. Co po nas zostanie?” – prowadzenie Marta Wróblewska, Sala Anny Jagiellonki
14:00 Zwiedzanie z przewodnikiem Tomaszem Wieczorkiem – start pod pomnikiem Bogusława X i Anny Jagiellonki
18:30 Wykład „Podwójnie cenne. Zabytki na monetach Narodowego Banku Polskiego” – prowadzenie Maria Łopuch, Sala Anny Jagiellonki

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Bilety