02-02-2023

532. rocznica ślubu księcia Bogusława X z Anną Jagiellonką

532. ROCZNICA ŚLUBU KSIĘCIA BOGUSŁAWA X Z ANNĄ JAGIELLONKĄ

2 lutego 1491 roku w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbył się ślub księcia Bogusława X z rodu Gryfitów z Anną Jagiellonką, córką polskiego króla Kazimierza IV Jagiellończyka. W rocznicę książęcego ożenku Zamek zaprasza na projekcję filmu archiwalnego „Zamek Szczeciński” oraz tematyczne spotkanie połączone z pokazem slajdów, zakończone spacerem po dziedzińcach zamkowych z przewodnikiem – Tomaszem Wieczorkiem.

ZAMEK SZCZECIŃSKI
2 lutego (czwartek), godz. 16:00
Kino Zamek
Pokaz bezpłatny, wejściówki do odebrania w kasie Zamku.
archiwalny udźwiękowiony, Polska 2013 (33 min.)
Autor archiwalnych zdjęć – Witold Chromiński
Opracowanie Ryszard Kotla, konsultacja merytoryczna Tomasz Wieczorek
Współczesny komentarz czyta Stanisław Heropolitański
Digitalizacja filmu Zbigniew Pryjmak, realizacja Studio Nagraniowe Elvis van Tomato

Obraz powstał na bazie materiału autorstwa Witolda Chromińskiego, utrwalonego na trzech dokumentalnych taśmach, nakręconych w latach 1958-1961.Taśmy odnaleziono w archiwum zamkowego kina w 2006 roku i poddano cyfrowej rekonstrukcji. Materiał premierowo pokazano w 100-lecie urodzin autora (2013 rok). Pierwotny, niemy materiał filmowy trwał łącznie niewiele ponad 24 minuty, a podczas pierwszych projekcji komentarz do niego wygłaszany był na żywo. Zrekonstruowany film uzupełniono uwagami z offu, ale zachowano charakterystyczny odgłos projektora, towarzyszący oryginalnej wersji.

Film pokazuje zamek, jego otoczenie i zrujnowane lub prawie opustoszałe śródmieście Szczecina. Unikatową wartość obrazu stanowią ujęcia z pierwszego etapu powojennej rekonstrukcji zamku (odbudowy skrzydła północnego). W materiale można także zobaczyć katedrę przed odbudową, Dom Koncertowy Konzerthaus tuż przed powojenną rozbiórką, czy świeżo odbudowany Most Długi.

Przebieg trasy spaceru (godz. 17:00, zbiórka uczestników przy Wieży Zegarowej):
– Duży Dziedziniec (zegar zamkowy, płyta erekcyjna ks. Barnima XI, płyta nagrobna ks. Barnima III, zegary słoneczne)
– Dziedziniec Menniczy (figura biskupa Ottona z Bambergu, płyta erekcyjna książąt Filipa II i Franciszka I, obrys kościoła św. Ottona oraz makieta zamku w skali 1:100)
Zakończenie zwiedzania nastąpi przy pomniku księcia Bogusława i Anny Jagiellonki.

 

O godz. 19:00 Zamek zaprasza na projekcję wyjątkowego filmu animowanego – WIELKA PODRÓŻ BOGUSŁAWA X.

WIELKA PODRÓŻ BOGUSŁAWA X
2 lutego (czwartek), godz. 19:00
Kino Zamek
Bilety: 18 zł (ulgowe 16 zł)
animowany, Polska 2022 (50 min)
Reżyseria: Kasia Zimnoch, Paweł Kleszczewski

„Wielka Podróż Bogusława X” to film animowany o tematyce historycznej. Oparty jest na autorskim scenariuszu Katarzyny Zimnoch i Pawła Kleszczewskiego. Jest to pierwszy film animowany, odwołujący się do tematyki książąt Pomorskich. Obrazuje wyprawę pomorskiego księcia Bogusława X wraz z towarzyszami do Ziemi Świętej u schyłku średniowiecza (1496-1498).

Film w humorystyczny i edukacyjny sposób opowiada historię niezwykle barwnej oraz wyjątkowej na owe czasy podróży księcia Gryfity. Podczas niej odwiedziliśmy z bohaterami wiele ciekawych miejsc, jak choćby Rzym, Wenecję, Florencję, Norymbergę, Rodos, Cypr, Jerozolimę i spotkamy postacie historyczne: papieża Aleksandra VI Borgię, Króla Maksymiliana I Habsburga, Albrechta Dürera, Mikołaja Kopernika i wielu innych.

Głosów postaciom użyczyli Maciej Sikorski, Michał Przybyszewski i Paulina Majtas.

Link do biletów

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Bilety