01-12-2023, 07-12-2023

Apolonia, Apolonia

POKAZY SPECJALNE

APOLONIA, APOLONIA

1 grudnia (piątek), godz. 20:00
7 grudnia (czwartek), godz. 19:45

Kino Zamek

Bilety: 18 zł (ulgowe 16 zł)

dokumentalny, Dania, Polska, Francja 2022 (116 min)
Reżyseria Lea Glob

„Apolonia, Apolonia” otrzymała nominację do Europejskich Nagród Filmowych, a kino Zamek na kilka dni przed galą wręczenia tych prestiżowych wyróżnień, zaprasza na dodatkowe pokazy tego znakomitego filmu dokumentalnego.

Duńska reżyserka Lea Glob spotkała po raz pierwszy Apolonię Sokol w 2009 roku. Artystka wyrosła z undergroundowej sceny teatralnej w Paryżu, prowadząc życie charakterystyczne dla tamtejszej bohemy, równocześnie starając się przebić w świecie sztuki. Na przestrzeni kolejnych lat reżyserka powracała co jakiś czas do kontaktu z bohaterką, budując z nią niezwykłą więź. Apolonia przez długi czas starała się odnieść sukces jako malarka, chociaż to zadanie okazało się niezwykle trudne. Musiała zmierzyć się między innymi z nierównym traktowaniem kobiet i mężczyzn, co dotknęło także Oksanę Shachko, jedną z założycielek feministycznej grupy Femen, z którą Apolonia przyjaźniła się i mieszkała przez kilka lat. Czy w końcu bohaterka zdobędzie zasłużone uznanie?

„Apolonia, Apolonia” to jeden z najbardziej docenianych polskich filmów dokumentalnych ostatnich miesięcy, laureat najważniejszych nagród kina dokumentu w ostatnich 12 miesiącach (m.in. Grand Prix IDFA 2022 i MDAG 2023), niedawno nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej. 9 grudnia 2023 roku dowiemy się, czy film zdobędzie tę znaczącą nagrodę, podsumowującą rok w europejskim kinie. 21 grudnia dowiemy się także, czy film Lei Glob znajdzie się na skróconej liście pełnometrażowych dokumentów kandydujących do Oscara 2024.

 

„Apolonia, Apolonia” została dofinansowana przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film.

Logo Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego Pomerania Film. Logo w kolorze czarnym, przedstawia kawałek kliszy filmowej w kształcie trójkąta, pod nim napis z nazwą Funduszu.

 

Miejsce

Kino Zamek

Bilety

Dorośli
miejsca standardowe 18 zł
Dzieci
miejsca standardowe 16 zł
Kup online

Bilety także do nabycia

  • Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 48 91 630, czynne od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00.
  • Kasa w skrzydle wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65, czynna na godzinę przed rozpoczęciem seansu.

Dodatkowe Informacje

Seans odbywa się w Kinie Zamek, które znajduje się na Dużym Dziedzińcu, wejście A, I piętro.