08-03-2024

Babska sprawa

BABSKA SPRAWA

8 marca (piątek), godz. 19:00

dokumentalny, Polska 2024
Realizacja Helena Kwiatkowska

Wstęp wolny (wejściówki do odbioru na godzinę przed wydarzeniem w kasie Kina Zamek – wejście A, I p.)

Film „Babska sprawa” jest opowieścią dwóch kobiet rzeźbiarek: Leonii Chmielnik i Anny Paszkiewicz, które w 1969 roku wygrały szczeciński konkurs (ogłoszony przez Wojewódzką Radę Narodową) na projekt i wykonanie pomnika Bogusława X i Anny Jagiellonki. Jedyne kobiety – rzeźbiarki w powojennym Szczecinie opowiadają o nieprzewidzianych okolicznościach (komisja nakazała wykonać młodym artystkom najpierw odlew gipsowy pomnika, a następnie model z gliny) co zajęło im ok. dwa lata. Artystki zostały postawione przed koniecznością udania się do kamieniołomów w Bolesławcu i samodzielnego wyselekcjonowania kamieni na pomnik. Wreszcie po dwóch latach od zamówienia mogły wykonać pomnik, co zajęło następne dwa lata.

Ponieważ pracowały na rusztowaniach, z młotami i dłutami w dłoniach, ubrane w kombinezony i kaski, przechodniom kojarzyły się wyłącznie z mężczyznami i tak do nich się zwracano. W tym czasie prowadziły normalne życie rodzinne: były matkami, żonami, funkcjonowały w życiu artystycznym Szczecina, odwiedzając pracownie kolegów i wystawy ich prac. W 1974 powstał pomnik, który wspaniale się wpisał w miejską architekturę oraz krajobraz kulturowy miasta. Film jest próbą zatrzymania w kadrze życia i realiów pracy artystów na przełomie lat 60. i 70., znaczenia mecenatu państwowego dla życia kulturalnego regionu i tzw. babskiej solidarności wobec nieprzyjaznego młodym artystkom świata mężczyzn.

Film zrealizowano dzięki dofinansowaniu przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film.

Logo Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego Pomerania Film. Logo w kolorze czarnym, przedstawia kawałek kliszy filmowej w kształcie trójkąta, pod nim napis z nazwą Funduszu.

Miejsce

Kino Zamek

Bilety