28-12-2021 do 30-12-2021 / Kino Zamek

BARDZO FILMOWE URODZINY KINA ZAMEK

BARDZO FILMOWE URODZINY KINA ZAMEK

28-30 grudnia 2021

„Urodziny Kina Zamek” to coroczne święto filmowe w przestrzeni Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. W tym roku obchodzimy 58. rocznicę narodzin naszego kina. Wszystkie urodzinowe seanse edycji 2021 mają charakter pokazów przedpremierowych. Tegoroczny program „Urodzin w Kinie Zamek” to dwa głośne filmy z tegorocznego programu festiwalu w Cannes (kontrowersyjna „Benedetta” Paula Verhoevena i „Wszystko poszło dobrze” Francoisa Ozona), premierowe pokazy najlepszego polskiego debiutu 2021 roku („Sonata” Bartosza Blaschke, nagroda na festiwalu w Gdyni) oraz przedpremierowy pokaz najnowszego filmu, uwielbianego przez widzów, Pedro Almodovara („Matki równoległe” – otwarcie i nagroda na festiwalu w Wenecji).

Koordynator programu filmowego: Krzysztof Spór

Organizacja wydarzenia: Agnieszka Jankowska, Beata Bogusławska

 

WSZYSTKO POSZŁO DOBRZE

28 grudnia (wtorek), godz. 17:00

dramat, Francja 2021 (113 min)

Reżyseria François Ozon

Obsada: Sophie Marceau, André Dussollier, Géraldine Pailhas

Kiedy Emmanuèle przerywa pracę i podnosi słuchawkę telefonu, jeszcze nie wie, jak wiele zmieni on w jej życiu. Okazuje się, że 85-letni ojciec kobiety na skutek udaru w ciężkim stanie trafia do szpitala. Zaniepokojona bohaterka ma jednak nadzieję, że i tym razem mężczyzna wyjdzie z tego bez szwanku. Wraz z siostrą wpadają w spiralę szpitalnego życia, większość czasu spędzając przy łóżku osłabionego André. To dla Emmanuèle chwila na spojrzenie w przeszłość i przeanalizowanie skomplikowanych relacji z ojcem. Sytuacja w jednej chwili się odwróciła, bo nagle on stał się całkowicie zależny od córki. Zwłaszcza że udar spowodował nieodwracalne zmiany w organizmie mężczyzny. Kiedy po przekonuje się, że czeka go jedynie powolna wegetacja, prosi córkę, by pomogła mu umrzeć. Tyle że we Francji równoznaczne jest to ze złamaniem prawa. Sytuację komplikuje obecność niejakiego Gerarda, co jakiś czas pojawiającego się w szpitalu…

 

MATKI RÓWNOLEGŁE

28 grudnia (wtorek), godz. 19:30

30 grudnia (czwartek), godz. 17:00

dramat/komedia, Hiszpania 2021 (120 min)

Reżyseria Pedro Almodóvar

Obsada: Penélope Cruz, Milena Smit, Rossy de Palma, Aitana Sánchez

Najnowszy film Pedra Almodóvara, z nagrodzoną za swoją rolę na festiwalu w Wenecji Penélope Cruz, to wyznanie wiary w siłę w kobiet, ich solidarność i odwagę. Czułe, a przy tym żywiołowe; ciepłe, ale niepozbawione dramatycznych zwrotów akcji; pełne nadziei, która przychodzi po bolesnych stratach –  przez krytykę, która nie szczędzi mu komplementów. >>Najlepszy Almodóvar od „Wszystko o mojej matce”<< (Variety), „Penélope Cruz w swojej najlepszej roli” (Time), „Pulsująca emocjami historia” (The Wrap), „Wielki pean na cześć kobiet” (Little White Lies) – piszą zachwyceni recenzenci.

 

BENEDETTA

29 grudnia (środa), godz. 19:30

dramat, Holandia/Belgia/Francja 2021 (131 min)

Reżyseria Paul Verhoeven

Obsada: Virginie Efira, Charlotte Rampling, Daphne Patakia

Nowy film jednego z największych skandalistów światowego kina Paula Verhoevena (“Nagi instynkt”, “RoboCop”, “Elle”) to wybuchowa mieszanka historycznej opowieści, erotycznego thrillera i kina religijnego feminizmu. Umiejętnie posługując się estetyką kiczu, satyrą, reżyser stworzył jeden z najodważniejszych filmów roku, który także nad Wisłą budzi wiele kontrowersji. Koniec XVII wieku to czas, gdy ludność w Europie dziesiątkowana była przez szalejącą epidemię. Zamożna rodzina młodej Benedetty Carlini, ujawniającej niespotykane talenty od najwcześniejszych lat, postanawia zawierzyć córkę Bogu. Trafia ona pod skrzydła siostry przeoryszy jednego z toskańskich klasztorów. Dziewczynka szybko wywołuje w nowym miejscu poruszenie, gdy podczas modlitwy w niewytłumaczalny sposób upada na nią figura Matki Boskiej. Po osiemnastu latach rola Benedetty w klasztorze jest już zupełnie inna. Kobieta, regularnie doświadczana przez mistyczne wizje, zaczyna być świadoma swojej siły i wpływu, jaki ma na otoczenie.

 

SONATA

29 grudnia (środa), godzina 17:00

30 grudnia (czwartek), godz. 19:30

dramat/komedia, Polska 2021 (118 min)

Reżyseria Bartosz Blaschke

Obsada: Małgorzata Foremniak, Michał Sikorski, Łukasz Simlat

Zdiagnozowany jako dziecko autystyczne Grzegorz żyje w swoim hermetycznym świecie, nie potrafiąc nawiązać kontaktu z innymi. W wieku kilkunastu lat, wychodzi na jaw, że przyczyną jego izolacji nie jest autyzm, tylko niedosłuch, pod którym skrywa się wielki talent muzyczny. Dzięki aparatowi słuchowemu Grześ zaczyna poznawać dźwięki, słowa i muzykę, w której się zakochuje. Pragnie zostać pianistą i wystąpić w filharmonii. Nikt poza nim samym i najbliższą rodziną nie wierzy, że głuchy chłopak – chociaż wspomagany nowoczesną technologią – spełni swoje marzenie.

 

 

 

Miejsce

Kino Zamek

Bilety

Dorośli
miejsca standardowe 14 zł
Młodzież licealna i studenci
miejsca standardowe 12 zł
Emeryci i renciści
miejsca standardowe 12 zł
Kup online

Bilety także do nabycia

  • Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 48 91 630, czynne od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00
  • Kasa w skrzydle wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65, czynna od wtorku do niedzieli w godzinach: wtorek – niedziela 10:00 – 18:00. W poniedziałki kasa nieczynna. Dodatkowo kasa jest czynna do czasu rozpoczęcia seansów filmowych.

Dodatkowe Informacje

-