12-11-2023

Europejski Dzień Kina Artystycznego

EUROPEJSKI DZIEŃ KINA ARTYSTYCZNEGO W KINIE ZAMEK

12 listopada 2023

Tegoroczna odsłona Europejskiego Dnia Kina Artystycznego odbędzie się 12 listopada. Tego dnia Kino Zamek, we współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty, zaprasza na prezentację trzech wyjątkowych tytułów. Każdy z nich kandyduje do Europejskich Nagród Filmowych i każdy będzie miał kinową i ogólnopolską premierę dopiero w 2024 roku. W programie wydarzenia znalazły się gorąco dyskutowane na festiwalach w Cannes i Sundance: „Club Zero”, „Powoli” i „Cztery córki”. Wszystkie te filmy zostały wyreżyserowane przez kobiety.

CLUB ZERO – POKAZ PRZEDPREMIEROWY
12 listopada (niedziela), godz. 14:30
dramat, Austria, Wielka Brytania, Francja, Dania 2023 (110 min)
Reżyseria Jessica Hausner
Obsada: Mia Wasikowska, Sidse Babett Knudsen, Sam Hoare, Elsa Zylberstei
Do prywatnej szkoły przybywa pani Novak (znakomita Mia Wasikowska) prowadząca zajęcia o świadomym odżywianiu. Bezgranicznie ufający jej uczniowie rozpoczynają kolejne odważne eksperymenty, które coraz bardziej się oddalają od bezpiecznych, zdrowych, proekologicznych praktyk w rodzaju „mindful eating”. Hausner rozciąga swój film między zabawną i ostrą jak brzytwa satyrą a wstrząsającym thrillerem. Tworzy opowieść o zawodnym systemie edukacji, egoistycznych rodzicach, a także zblazowanych i odklejonych od świata wyższych sferach – ten wątek miejscami przypomina szalony spin-off „W trójkącie”. „Club Zero” mówi również o sztuce manipulacji i potrzebie bycia częścią społeczności – za wszelką cenę.

 

POWOLI  – POKAZ PRZEDPREMIEROWY
12 listopada (niedziela), godz. 17:00
dramat, Litwa, Hiszpania, Szwecja 2023 (108 min)
Reżyseria Marija Kavtaradze
Obsada: Greta Grinevičiūtė, Kęstutis Cicėnas, Pijus Ganusauskas
Elena jest tancerką, a Dovydas tłumaczem języka migowego. Oboje pracują ciałem, szukając najlepszego sposobu, by wyrazić – tańcem i ruchem dłoni – najsubtelniejsze sensy i najgłębsze emocje. Wydają się dla siebie stworzeni, ale Powoli zamiast happy endu wybiera status: „To skomplikowane”. Bo Elena uwielbia seks, a Dovydas mógłby się bez niego obejść. Pełni najlepszych chęci sprawdzają więc, czy da się kochać, nie pożądając.
Nagrodzony za reżyserię na Sundance film Mariji Kavtaradze to zmysłowa i prowokacyjna love story, jakiej jeszcze na ekranach nie było! Kino namiętne i pełne pasji, które jest popisem zarówno świetnej reżyserii, jak i aktorskiej chemii. Litewski kandydat do Oscara.

 

CZTERY CÓRKI  – POKAZ PRZEDPREMIEROWY
12 listopada (niedziela), godz. 19:15
dramat, Francja, Arabia Saudyjska, Niemcy, Tunezja 2023 (107 min)
Reżyseria Kaouther Ben Hania
Obsada: Eya Chikhaoui, Tayssir Chikhaoui, Olfa Hamrouni, Nour Karoui, Majd Mastoura
Główną bohaterką filmu jest Olfa, pochodząca z nizin matka czterech córek. Dwie najmłodsze występują w filmie, zniknięcie dwóch najstarszych (wcielają się w nie aktorki) jest tematem pasjonującego „śledztwa”. Ben Hania tropi siłę problematycznego międzypokoleniowego kobiecego przekazu, wydobywa na światło dzienne powszechnie akceptowaną domową i systemową przemoc, punktuje sposób, w jaki pozornie odległe przemiany polityczne kształtują los jednostek.
Jedna z największych niespodzianek tegorocznego konkursu głównego w Cannes. Tunezyjski kandydat do Oscara, będący wyznaniem wiary w siłę, wytrwałość i solidarność kobiet.

Miejsce

Kino Zamek

Bilety

Dorośli
miejsca standardowe 18 zł
Dzieci
miejsca standardowe 16 zł
Kup online

Bilety także do nabycia

  • Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 48 91 630, czynne od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00.
  • Kasa w skrzydle wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65, czynna na godzinę przed rozpoczęciem seansu.

Dodatkowe Informacje

Seans odbywa się w Kinie Zamek, które znajduje się na Dużym Dziedzińcu, wejście A, I piętro.