08-11-2019 / GODZ.09:00 / Kino Zamek

Historia w filmie. Wojna i pokój 39-89

HISTORIA W FILMIE. WOJNA I POKÓJ 39-89

Cykl dyskusyjnych spotkań filmowych realizowanych wspólnie przez IPN Oddział Szczecin i  Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

ZŁĄCZYĆ SIĘ Z NARODEM

8.11.2019 (piątek)

godz. 9.00, 11.00 i 13.00 – wstęp wolny po wcześniejszej rezerwacji miejsc (tel. 887 087 980)

godz. 18.00 – wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do odbioru na pół godziny przed seansem w kasie kina

 

Film polski, pokaz specjalny, dokument przeznaczony dla widzów od lat 16.

Film przybliża współczesne losy potomków polskich zesłańców. Zrealizowany został w Kazachstanie przez Fundację „12 Gwiazd”. Po projekcji odbędzie się dyskusja na temat repatriacji potomków polskich zesłańców.

Kampania Społeczna „Złączyć się̨ z Narodem” to przedsięwzięcie realizowane przez Fundację „12 Gwiazd” na rzecz akcji repatriacyjnej naszych Rodaków z Kazachstanu i byłych republik sowieckich.

Naszym celem jest pomoc rodzinom polskich zesłańców w powrocie i zagospodarowaniu się w Ojczyźnie. Ważnym elementem kampanii jest edukacja społeczna i uświadomienie, kim są polscy repatrianci i dlaczego starają się o powrót do kraju swych przodków. Chcemy też aktywizować i zachęcać do pomocy naszym rodakom jednostki samorządowe i przedsiębiorców.

Polacy zesłani z Kresów przez Stalinowskie NKWD w dalekie kazachskie stepy, byli zmuszani do najcięższej niewolniczej pracy w sowieckich kołchozach i łagrach. Zabrano im wszystko: rodzinę, dobytek, wiarę, godność wysyłając w bydlęcych wagonach tysiące kilometrów – do miejsca „gdzie niebo łączy się z ziemią”. Potomkowie polskich zesłańców mieszkają tam do dziś. Byliśmy kilkakrotnie z kamerami w Kazachstanie, gdzie poznaliśmy wiele polskich rodzin oraz ich dramatyczne losy. Widzieliśmy w ich oczach tęsknotę do kraju swych przodków – wyjaśniają organizatorzy kampanii.

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Kino Zamek

Bilety

Wstęp wolny

bezpłatne wejściówki do odbioru na pół godziny przed seansem w kasie kina