18-06-2023

How To Tell a Secret

14. LGBT+ FILM FESTIVAL

HOW TO TELL A SECRET

18 czerwca (niedziela), godz. 19:30

Kino Zamek

Bilety: 18 zł (ulgowe 16 zł)

dokumentalny, Irlandia 2022 (98’)
Reżyseria Shaun Dunne, Anna Rodgers
Obsada: Shaun Dunne, Eva-Jane Gaffney, Jade Jordan, Lauren Larkin

Mr Gay World, młodzi imigranci, pełna energii drag queen: wszyscy żyli z wielkim sekretem, który ma moc wpychania z powrotem do przysłowiowej szafy nawet tych dumnych, swobodnych i wyoutowanych. Upłynęło już trochę czasu, od kiedy wirus HIV był niemal zawsze bezwzględnym wyrokiem. Nie zniknęły jednak ignorancja i uprzedzenia w społeczeństwie. Jak opowiedzieć o czymś, o czym nikt nie chce słuchać? Robbie Lawlor dowiedział się, że ma HIV w wieku 21 lat i został jedną z najmłodszych osób, które dokonały coming outu w irlandzkiej telewizji. Veda, pełna energii drag queen obiecała sobie, że nikomu nie zdradzi swojego statusu serologicznego, ale w końcu zrzuciła brzemię tajemnicy wyśpiewując ją. Grupa kobiet zaś, które nie mogą pokazać twarzy, znalazły kreatywne sposoby, by usłyszano ich głos.

Raz na jakiś czas pojawia się istotny film, który dzięki swojemu świeżemu, nowatorskiemu spojrzeniu podnosi na duchu. Taki właśnie jest „How To Tell A Secret”. Określany mianem dokumentu hybrydowego, łączy w sobie performance z technikami narracyjnymi z pogranicza gatunków. Warto go zobaczyć niezależnie od wieku i płci; działania, w jakie bohaterowie przekuli swój początkowy smutek i bezsilność po diagnozie to prawdziwa iskra nadziei.

Miejsce

Kino Zamek

Bilety

Dorośli
miejsca standardowe 18 zł
Dzieci
miejsca standardowe 16 zł
Kup online

Bilety także do nabycia

  • Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 48 91 630, czynne od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00.
  • Kasa w skrzydle wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65, czynna na godzinę przed rozpoczęciem seansu.

Dodatkowe Informacje

Seans odbywa się w Kinie Zamek, które znajduje się na Dużym Dziedzińcu, wejście A, I piętro.