20-01-2025 do 30-01-2025

Mocne, ważne, świetne. Wybór najlepszych polskich filmów 2024 roku

MOCNE, WAŻNE, ŚWIETNE. WYBÓR NAJLEPSZYCH POLSKICH FILMÓW 2024 ROKU

20-30 stycznia 2025

Kino Zamek zaprasza na przegląd wybranych polskich filmów z 2024 roku, które nie miały swoich pokazów w zamkowym kinie. W trakcie 10 dni przeglądu zaprezentuje starannie wybrane, najnowsze polskie produkcje, prezentowane i nagradzane na festiwalach, budzące emocje wśród widzów i doceniane przez krytyków i dziennikarzy.

W PROGRAMIE:

SIMONA KOSSAK
20 stycznia (poniedziałek), godz. 17:00
23 stycznia (czwartek), godz. 19:00
26 stycznia (niedziela), godz. 17:00
dramat/biograficzny, Polska 2023 (100 min)
Reżyseria: Adrian Panek
Obsada: Sandra Drzymalska, Jakub Gierszał, Agata Kulesza
Simona Kossak, córka malarza Jerzego Kossaka i wnuczka Wojciecha, pozbawiona talentu, który od pokoleń definiuje jej rodzinę, dorasta nie zaznając ciepła ze strony despotycznej matki. Gdy po studiach rzuca wszystko – dom, tradycję, społeczne konwenanse – i obejmuje posadę naukowczyni w Białowieży, zaczyna życie na własnych warunkach. Osiedla się w środku puszczy, w domu bez prądu i bieżącej wody, w otoczeniu dzikiej przyrody. Tam, na magicznym odludziu, poznaje fotografa Lecha Wilczka, z którym dzieli pasje – miłość do natury i… potrzebę wolności. Ich niezwykła relacja wymyka się wszelkim schematom. Jednak wyobrażenia Simony o pracy przyrodnika i pozycji młodej kobiety w świecie zdominowanym przez mężczyzn ulegają bolesnej weryfikacji. Musi stanąć w obronie nie tylko swoich ideałów, ale również świata roślin i zwierząt.

RZECZY NIEZBĘDNE
20 stycznia (poniedziałek), godz. 19:00
22 stycznia (środa), godz. 17:00
25 stycznia (sobota), godz. 17:00
dramat, Polska 2024 (110 min)
Reżyseria: Kamila Tarabura
Obsada: Dagmara Domińczyk, Katarzyna Warnke, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik
Ada, ceniona dziennikarka, otrzymuje przesyłkę z dedykowaną jej autobiograficzną książką opisującą traumę z dzieciństwa. Okazuje się, że autorką jest jej koleżanka z lat szkolnych, Roksana. Kobiety wyruszają̨ w podróż do miasteczka, w którym dorastały, aby skonfrontować się̨ z przeszłością̨ i zamknąć niezałatwione sprawy, kładące się cieniem na ich życiu.
Pełnometrażowy debiut reżyserski nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

BŁAZNY
21 stycznia (wtorek), godz. 17:00
29 stycznia (środa), godz. 19:00
dramat, Polska 2023 (83 min)
Reżyseria: Gabriela Muskała
Obsada: Sebastian Dela, Jan Łuć, Magdalena Dwurzyńska
Studenci Wydziału Aktorskiego dowiadują się, że film dyplomowy z ich udziałem nakręci znany reżyser Gajda. Ta wiadomość robi na nich duże wrażenie, w efekcie czego każdy chce się znaleźć w obsadzie.
Reżyser pojawia się sporadycznie, ale zostawia studentom kamerę, by pod jego nieobecność mogli nagrywać improwizowane sceny. Są one skupione wokół tematu zazdrości oraz rywalizacji, a oparte na kanonicznych historiach: Kaina i Abla oraz Balladyny i Aliny. Na ich podstawie Gajda zdecyduje, kto wcieli się w główne role. Zaczynają się próby, w trakcie których poznajemy osobowości studentów, ich marzenia oraz ambicje. Na światło dzienne wychodzą dysproporcje w aktorskim talencie, różnice światopoglądowe, zawiść czy skomplikowane relacje uczuciowe.
Koncentrujemy uwagę na czwórce bohaterów, którym rywalizację zawodową trudno oddzielić od życia prywatnego. Granica pomiędzy rzeczywistością a fikcją powoli zaczyna się zacierać. Młodzi bohaterowie prowadzą grę o wymarzoną rolę, która przeradza się w walkę o wszystko.
„Błazny” to siódmy pełnometrażowy filmowy dyplom Wydziału Aktorskiego łódzkiej PWSFTviT, a jednocześnie reżyserski debiut popularnej aktorki, dramatopisarki i scenarzystki Gabrieli Muskały.

IMAGO
21 stycznia (wtorek), godz. 19:00
28 stycznia (wtorek), godz. 19:00
dramat, Polska 2023 (113 min)
Reżyseria: Olga Chajdas
Obsada: Lena Góra, Bogusława Schubert, Mateusz Więcławek
Post-punkowy dramat psychologiczny o młodej kobiecie łaknącej życia pośród szarości PRL-u. Opowieść o więzi matki i córki, głodzie wolności, seksie i medytacji. Historia rozpoczyna się w Trójmieście w 1987 roku, a kończy w 1989, po pierwszych wolnych wyborach w Polsce. Jej tłem jest buntownicza trójmiejska scena muzyczna końca lat 80., kulturalny i społeczny fenomen tego okresu i zapowiedź rewolucyjnych zmian w Polsce.

TO NIE MÓJ FILM
22 stycznia (środa), godz. 19:00
24 stycznia (piątek), godz. 17:00
dramat, Polska 2024 (99 min)
Reżyseria: Maria Zbąska
Obsada: Zofia Chabiera, Marcin Sztabiński
Wanda i Janek są ze sobą „od zawsze”. Jednak po 10 latach ich związek przypomina kabel od ładowarki, który pogryzł pies – niby jeszcze ładuje, ale to nie ma prawa działać. Po kolejnej kłótni, właściwie nie wiadomo o co, podejmują decyzję – udają się na wyprawę ostatniej szansy. Kupują sanki, ładują na nie tylko niezbędne rzeczy i ruszają brzegiem zimowego Bałtyku. Jeśli nie zejdą z plaży i nie złamią zasad podróży – zostaną ze sobą na zawsze. Jeśli im się nie uda, nigdy więcej się już nie zobaczą.

SEZONY
23 stycznia (czwartek), godz. 17:00
30 stycznia (czwartek), godz. 19:00
komedia/dramat, Polska 2024 (97 min)
Reżyseria: Michał Grzybowski
Obsada: Łukasz Simlat, Agnieszka Dulęba-Kasza, Andrzej Seweryn, Andrzej Grabowski
Komedia o miłości w trzech aktach – tak w największym skrócie można opisać wyreżyserowany przez Michała Grzybowskiego film „Sezony”. Opowiada on o losach aktorskiego związku, który mierzy się z kryzysem. Życie prywatne bohaterów miesza się z losami postaci, w które wcielają się na deskach teatralnych. W gwiazdorskiej obsadzie „Sezonów” znaleźli się m.in. Łukasz Simlat, Agnieszka Dulęba-Kasza, Andrzej Grabowski oraz Andrzej Seweryn.
Akcja filmu toczy się w trakcie trzech różnych spektakli, podczas których para aktorów przerabia swoje osobiste problemy na oczach widzów. Taka sytuacja nabiera innego znaczenia. Ich intymne sprawy stają się publiczne. Nasi bohaterowie przechodzą kryzys w życiu osobistym, a na scenie mają zagrać kochanków. Muszą zapomnieć o swoich problemach i odegrać uczucie, które łączy ich na scenie. Jest to bardzo trudne i staje się dla nich podwójnym wyzwaniem. Teatr jest miejscem, w którym dzieją się rzeczy wyjątkowe, często nieprzewidywalne – komedia miesza się z dramatem. – Myślę, że dla widza podglądanie tych dwóch światów – prywatnego i zawodowego – będzie nie tylko atrakcyjne, ale również angażujące emocjonalnie – wyjaśnia Michał Grzybowski, reżyser „Sezonów”.

DZIEWCZYNA Z IGŁĄ
24 stycznia (piątek), godz. 19:00
25 stycznia (sobota), godz. 19:00
28 stycznia (wtorek), godz. 16:45
29 stycznia (środa), godz. 16:45
30 stycznia (czwartek), godz. 16:45
dramat, Dania/Polska/Szwecja 2024 (115 min)
Reżyseria: Magnus von Horn
Obsada: Vic Carmen Sonne, Trine Dyrholm, Besir Zeciri
11 nagród na festiwalu w Gdyni, kandydatura do Oscara, Złota Żaba na festiwalu EnergaCAMERIMAGE, dwie Europejskie Nagrody Filmowe – to tylko najważniejsze laury dla najgłośniejszej polskiej koprodukcji tego roku. „Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna to mistrzowsko skonstruowany thriller psychologiczny, który zagląda w najciemniejsze zakamarki ludzkiej duszy. Mroczna baśń dla dorosłych, w której spotykają się szlachetny potwór bez twarzy, tchórzliwy książę na białym koniu i czarownica, karmiąca dzieci mlekiem i słodyczami. Tyle, że ta historia wydarzyła się naprawdę.
Kopenhaga, tuż po I wojnie światowej. Karoline (Victoria Carmen Sonne), młoda pracownica fabryki, zachodzi w ciążę i z dnia na dzień ląduje na bruku. Gdy na swej drodze spotka Dagmar (nagrodzona w Gdyni Trine Dyrholm), charyzmatyczną właścicielkę nielegalnej agencji adopcyjnej, która zaoferuje jej schronienie i pracę w charakterze mamki, trafi w sam środek zagadkowych wydarzeń. Czy relacja między kobietami, początkowo oparta na zaufaniu, wytrzyma konfrontację z mrocznymi sekretami? Jak wiele można wybaczyć komuś, kto w najtrudniejszym momencie wyciągnął do ciebie pomocną dłoń? Karoline – a wraz z nią widzowie – zmuszona będzie do znalezienia odpowiedzi na pytanie o granice dobra i zła.
„Dziewczyna z igłą” to, jak pisze Variety, „film hipnotyzujący, brutalnie piękny i boleśnie aktualny”. Zdjęcia Michała Dymka, które zachwyciły jury pod przewodnictwem Cate Blanchett i dały mu zwycięstwo tegorocznego festiwalu EnergaCAMERIMAGE, hipnotyzują mrocznym pięknem i wciągają widza w pełną napięcia grę. Montaż Agnieszki Glińskiej oraz nagrodzone w Gdyni scenografia Jagny Dobesz i kostiumy Małgorzaty Fudali tworzą wizualny spektakl o uniwersalnym wymiarze. Jak pisze Cineuropa: „Dziewczyna z igłą” to „film, który przywraca wiarę w siłę kina jako narzędzia opowiadania historii, która nas zmienia”.

STREFA INTERESÓW  – W 80. ROCZNICĘ WYZWOLENIA OBOZU AUSCHWITZ-BIRKENAU
26 stycznia (niedziela), godz. 19:00
dramat, Wielka Brytania/Polska/USA 2023 (105 min)
Reżyseria: Jonathan Glazer
Obsada: Sandra Huller, Christian Friedel, Ralph Herforth
W „Strefie interesów” brytyjski reżyser Jonathan Glazer przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec. Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwigą (Sandra Hüller) oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach w ukochanych Włoszech. W weekendy lubią popływać kajakami lub pospacerować po lesie z przyjaciółmi. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, a czasem rozpaczliwe krzyki, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
„Strefa interesów” to porażające studium banalności zła, w którym nigdy nie jesteśmy świadkami ludobójstwa ani obozowej rzeczywistości. Wszystko, co brutalne, od czego chce się odwrócić wzrok, zostaje wypchnięte poza dom Rudolfa i Hedwigi, hermetycznie zamknięte poza ich codziennym życiem. Rodzinną sielankę tylko od czasu do czasu zakłóca dym z pobliskich kominów obozu. Czy można urządzić sobie sterylny raj w cieniu cudzego piekła, tak, aby jego ślady nie przeniknęły do świadomości i sumienia?
Film Jonathana Glazera, twórcy „Under the Skin” oraz kultowych teledysków Massive Attack i Radiohead, jest polską koprodukcją, za którą – po stronie polskiej – odpowiadała Ewa Puszczyńska, producentka „Idy” i „Zimnej wojny”. „Strefa interesów” to wybitna, w całości zrealizowana w Polsce, nowatorska reinterpretacja kina Zagłady, nagrodzona Grand Prix na festiwalu w Cannes oraz nominowana do Oscara w 5 kategoriach, w tym dla Najlepszego Filmu. Za muzykę odpowiada Mica Levi, a autorem zdjęć jest nominowany do Oscara Łukasz Żal („Zimna wojna”, „Ida”). To głęboko wstrząsające, otwierające oczy dzieło, które wychodzi poza ramy filmu – i przejdzie do historii kina.

Miejsce

Kino Zamek

Bilety

Dorośli
miejsca standardowe 22 zł
Młodzież licealna i studenci
miejsca standardowe 20 zł
Emeryci i renciści
miejsca standardowe 20 zł
Kup online