05-02-2020 / GODZ.16:30 / Hol Wschodni (wejście A)

O! Góry – 9 Przegląd Filmów
o Górach

9 Przegląd Filmów o Górach im. Tadeusza Piotrowskiego

Współorganizatorzy

SZCZECIN-EXPO Towarzystwo Wspierania Rozwoju Pomorza Zachodniego

Elitarny Klub Górski „Leśne Dziadki”

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie

Wydział Elektryczny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego

PrintShop

Patronat Honorowy

Olgierd Geblewicz – Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego

Piotr Krzystek – Prezydent Miasta Szczecin

Szczegóły na stronie: http://ogory.szczecin.pl/program2020.html

 

Towarzysząca Przeglądowi wystawa w Zamku Książąt Pomorskim

5 lutego (środa), godz. 16:30

Hol Wschodni (wejście A), wstęp wolny

W SZERPAŃSKIM DOMU

Fotograficzna relacja Magdy Jończyk z pobytu w rejonie Solukhumbu w Nepalu, który stał się domem Szerpów.

Inauguracja wystawy fotograficznej połączona z prelekcją autorki zdjęć.

Szerpowie, słynący z siły i odwagi wysokogórscy przewodnicy, wspinacze, porterzy, mieszkają w Nepalu u podnóża Mount Everestu. Ich praca na ośmiotysięcznikach, ryzyko jakiego się podejmują, przynoszą sławę wielu tym, którym marzą się najwyższe szczyty. Przez to o Szerpach, ich poświęceniu, mówi się na całym świecie.

Ale Szerpa to nie zawód. Szerpowie to grupa etniczna. Ludzie, którzy wędrowali ze wschodniego Tybetu, z regionu Kham, na zachód, a następnie w XIV w. w poszukiwaniu lepszego życia osiedlili się w Nepalu.

Jak żyją ludzie, których imię nierozłącznie pojawia się w kontekście wysokogórskich, często wysokobudżetowych ekspedycji? Jak wygląda miejsce, które wybrali sobie na swój dom?

Magda Jończyk od dziesięciu lat wędruje w Himalajach. Z miłością i podziwem patrzy na ludzi mieszkających w najwyższych górach świata. Spędza z nimi lato i zimę. Pije słoną herbatę i domowy bimber. Tańczy. Przytula. Słucha. Fotografuje. A potem co nieco opowiada.

9 Przegląd Filmów o Górach O! GÓRY 2020, to m.in. blisko 1000 minut filmów o tematyce górskiej, reprezentujących kinematografię z całego świata, ponad 1500 osób uczestniczących w projekcjach i wydarzeniach towarzyszących Przeglądowi, spotkania z Gośćmi Specjalnymi – wybitnymi ludźmi gór m. in. Leszkiem Cichym, Darkiem Załuskim, Aleksandrem Lwowem, Marcinem „Yetim” Tomaszewskim, Marianem Sajnogiem, Renatą Wcisło, Martą Jończyk, Danutą Piotrowską, Janem i Małgorzatą Kiełkowskimi. To 40 rocznica pierwszego, zimowego zdobycia ośmiotysięcznika Mount Everestu (8848 m n. p. m.), z udziałem uczestników wyprawy – Leszka Chichego, Krzysztofa Wielickiego, Aleksandra Lwowa, to panel dyskusyjny z udziałem Gości Specjalnych, wręczenie nagrody Elitarnego Klubu Górskiego „Leśne Dziadki” – Za wybitne osiągnięcia górskie i literackie, to Konkurs Filmów Amatorskich, w którym prezentowane będą amatorskie filmy o tematyce górskiej, koncert Karłowicz Quartet Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, bieg (na dystansie 8848 m) i marsz nordic walking (na dystansie 4 km) „Everest Szczeciński”, zawody wspinaczkowe O! GÓRY Big Wall Cup – Memoriał Tadeusza Piotrowskiego, spotkania z autorami książek, prezentacja fragmentów książek podczas spotkań autorskich, wystawa fotograficzna „W górach dorastam…” z udziałem i prelekcją autora zdjęć Janusza Adamskiego, wystawa zdjęć Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Szczecińskiego, wystawa fotograficzna „W szerpańskim domu” Magdaleny Jończyk połączona z prelekcją autorki zdjęć, promocje najnowszych wydań literatury górskiej oraz archiwaliów, a także inne wystawy fotograficzne oraz prezentacja stoisk wystawienniczych o tematyce górskiej i szczecińskich klubów górskich oraz specjalistyczna księgarnia podróżnicza i górska GÓROTEKA Romana Krukowskiego. To wreszcie plebiscyt z nagrodami – głosowanie publiczności na najciekawszy film dnia. Przedszkole Przeglądowe oferujące animacje, gry i zabawy dla najmłodszych, atrakcyjne upominki dla widzów Przeglądu i kawiarenka dla uczestników Przeglądu.

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Bilety

Wstęp wolny