13-09-2023, 14-09-2023

Portret królowej

PREMIERA

PORTRET KRÓLOWEJ

8 września (piątek), godz. 19:15
9 września (sobota), godz. 17:30
12 września (wtorek), godz. 17:30
13 września (środa), godz. 17:30
14 września (czwartek), godz. 19:15

Kino Zamek

Bilety: 18 zł (ulgowe 16 zł)

dokumentalny, Włochy 2022 (77 min)
Reżyseria Fabrizio Ferri
Obsada Charles Dance (narrator)

Niezwykła filmowa opowieść o najbardziej ikonicznej kobiecie naszych czasów oraz jej niezwykłej relacji z fotografią. Niezwykłe i niepowtarzalne dzieje jednej z najsłynniejszych monarchiń w historii. Jej fascynujące, kontrowersyjne, trwające ponad siedem dekad rządy utrwalone i odtworzone zostały w serii unikalnych portretów i fotografii. Film na podstawie bestsellerowej książki “Elżbieta II. Portret królowej” Paoli Calvetti, w reżyserii nagradzanego fotografa Fabrizzia Ferii i z udziałem Charlesa Dance’a.

Była jedną z najczęściej fotografowanych oraz najbardziej uwielbianych i popularnych kobiet na świecie. Wychwalano ją, krytykowano, podglądano. W każdym momencie jej długiego, trwającego 96 lat życia, ludzie na całym świecie próbowali zajrzeć za skrywającą ją zasłonę tajemnic, by odkryć nowe sekrety, lepiej ją poznać i zrozumieć. Wszystko po to, by odpowiedzieć na jedno pytanie: kim tak naprawdę była królowa Elżbieta II?

W pierwszą rocznicę jej śmierci na ekrany kin wchodzi film ukazujący historię Królowej z zupełnie nowej perspektywy: poprzez najbardziej intymne, niesamowite i rewolucyjne fotograficzne portrety. “Portret Królowej” to film dokumentalny, który nie tylko przedstawia długie panowanie Elżbiety II, ale także pokazuje, jak fotografia, pozornie “niema” sztuka, oddała wyjątkowy hołd monarchini, tworząc obszerny album, unikalny na świecie ze względu na swoją różnorodność, intensywność i bogactwo. Historia Elżbiety II to przecież opowieść o pozornie nieosiągalnej kobiecie, która z akceptacji przeznaczenia i ze służby koronie uczyniła podstawę swojego wizerunku i największą wartość, a także tarczę chroniącą ją przed wścibskimi spojrzeniami. Jedynym wyjątkiem była fotografia, okno do jej życia, gdzie Królowa, posłuszna prawom oświetlenia i poleceniom portrecisty, odsłaniała się na krótką, ulotną chwilę.

“Portret Królowej” to niezwykły, filmowy obraz daleko wykraczający poza ramy standardowej biografii. Twórcy splatają wątki z życia monarchini z równie fascynującymi dziejami jej fotografów, którzy towarzyszyli jej przez lata i często tworzyli jej wizerunek. To oni swoją pracą uwiecznili i rozpowszechnili znany nam dziś obraz Jej Królewskiej Mości. Od majestatycznego przepychu wczesnych lat jej panowania po zdjęcia skradzione z telefonu komórkowego, na których macha z Rolls Royce’a “jakby była jedną z nas”, twarz Elżbiety II na zawsze zapisała się w historii fotografii. Uważne przyjrzenie się tysiącom zdjęć, na których została uwieczniona, może pomóc nam znaleźć nowy sposób na zbliżenie się do Królowej – kobiety znanej, a jednocześnie pozostającej poza naszym zasięgiem.

Miejsce

Kino Zamek

Bilety

Dorośli
miejsca standardowe 18 zł
Dzieci
miejsca standardowe 16 zł
Kup online

Bilety także do nabycia

  • Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 48 91 630, czynne od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00.
  • Kasa w skrzydle wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65, czynna na godzinę przed rozpoczęciem seansu.

Dodatkowe Informacje

Seans odbywa się w Kinie Zamek, które znajduje się na Dużym Dziedzińcu, wejście A, I piętro.