04-11-2022

Premiera filmu Marka Osajdy “Lex Drewinski w Kosmosie”

PREMIERA FILMU MARKA OSAJDY “LEX DREWINSKI W KOSMOSIE”

4 listopada (piątek), godz. 17:00 (wstęp na zaproszenie)

Scenariusz i reżyseria Marek Osajda
Zdjęcia i montaż Bartosz Jurgiewicz

“Lex Drewinski w Kosmosie” to film dokumentalny zrealizowany przez Marka Osajdę (scenariusz, realizacja, kierownictwo produkcji, asystent planu) w duecie twórczym, z montażystą i autorem zdjęć Bartoszem Jurgiewiczem. Historia ikony plakatu – pochodzącego ze Szczecina wybitnego plakacisty, nagradzanego na prestiżowych konkursach na całym świecie prof. Lexa Drewinskiego. Opowieść o jego życiu, karierze artystycznej, drodze do sukcesu i podejściu do sztuki oraz roli artysty, ale także poruszająca opowieść o plakacie, w którym zgodnie z zasadą profesora Drewinskiego w plakacie odejmować znaczy dodawać.

Marek Osajda: Pomysł realizacji filmu o profesorze Drewinskim zrodził się przed dwoma laty podczas nagrywania krótkiego materiału wideo przybliżającego jego postać na okoliczność wręczenia mu prestiżowej nagrody „Pro Arte” Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za całokształt twórczości. Jego kandydaturę do nagrody zgłosił wtedy Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, co znacząco wpłynęło na przyszłość naszej produkcji, bo „Lex Drewinski w Kosmosie” został przez Zamek ostatecznie sfinansowany. Podczas tamtego spotkania postać profesora Lexa Drewinskiego bardzo nam się spodobała, ciekawie opowiadał wtedy o swoim życiu i twórczości, znaliśmy jego artystyczne i znaczące dokonania. Pomysł na film wydał nam się bardzo ciekawy, bo droga życiowa i artystyczna Lexa Drewinskiego była pod wieloma względami bardzo inspirująca. Niedługo potem przystąpiliśmy do pracy nad dłuższym dokumentem przybliżającym postać tego wybitnego i utytułowanego artysty (fragmenty tamtego, nagranego przed dwoma laty, filmiku wykorzystaliśmy w dokumencie “Lex Drewinski w Kosmosie”). Realizacja była trudna, co związane było oczywiście z epidemią koronawirusa oraz licznymi zawodowymi zobowiązaniami profesora Drewinskiego. Jednak udało się nam zbudować wzajemne zaufanie. A profesor Drewinski bardzo zaangażował się w realizację filmu, wielokrotnie pomagał, dodawał też własne pomysły, dzielił się spostrzeżeniami. Np. zaproponował włączenie do filmu tak zwanych ruchomych i pisanych plakatów. Osobiście też stworzył logo z tytułem filmu, a do współpracy z nami namówił syna Kiryka Drewinskiego, którego piosenka zabrzmiała w finale naszej produkcji.

LEX DREWINSKI
Urodził się w 1951 roku w Szczecinie. Studia i dyplom z wyróżnieniem w pracowni plakatu prof. Waldemara Świerzego w PWSSP (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu. Doktorat w Akademii Sztuki w Poznaniu. Habilitacja na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Nominacja na profesora sztuk plastycznych (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). Od roku 1981 współpraca w charakterze plakacisty z Pol-Filmem w Warszawie. 1983-1985 reżyser i scenarzysta w Studio Filmów Animowanych w Poznaniu. W roku 1985 emigruje do Berlina Zachodniego, gdzie m.in. kształci się w dziedzinie grafika komputerowego (Instytut CIMDATA GmbH). W roku 1992 wygrywa konkurs na stanowisko profesora na Wydziale Grafik Design w Fachhochschule Potsdam w Poczdamie (Niemcy), gdzie prowadził własną pracownię Grafik-Design Konzeption und Entwurf do roku 2017. Równolegle od roku 2010 do chwili obecnej jest kierownikiem Pracowni Multimedialnego Projektowania Graficznego w Akademii Sztuki w Szczecinie. Od 2002 do 2016 roku stały felietonista kwartalnika dla projektantów 2+3D. Członek honorowy STGU (Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej) oraz Union of Designers. Honorowy Obywatel Miasta Szczecin. Człowiek Roku 2017 (plebiscyt GS24.pl Głos Szczeciński). Za swoje prace uzyskał ponad 200 nagród i wyróżnień, głównie międzynarodowych. [źródło: Akademia Sztuki w Szczecinie]

MAREK OSAJDA
Rocznik 1956. Ukończył Historię na Uniwersytecie w Poznaniu oraz Pomagisterskie Dzienne Studia Dziennikarskie (specjalizacja telewizyjna i reportaż pisany) w Warszawie. Pracował w TVP Warszawa, w Redakcji Reportażu i Dokumentu. Kolejne stopnie jego kariery to praca w „Głosie Szczecińskim”, TVP Szczecin, piśmie ekologicznym „Zielona Arka”, PTV Morze (redaktor naczelny) i „Kurierze Szczecińskim”. Zrealizował kilkadziesiąt filmów i reportaży, za które był doceniany na krajowych i międzynarodowych festiwalach. Był jurorem FAMY, jest ekspertem w Zachodniopomorskim Funduszu Filmowym Pomerania Film.

 

 

Miejsce

Kino Zamek

Bilety