01-05-2020 - 03-05-2020 / Zamek Książąt Pomorskich

Film Ptaki – szczury. Prapremiera online 3 maja

Prapremiera  online  filmu “Ptaki – szczury” już 3 maja

Prapremiera filmowa przyrodniczego filmu dokumentalnego „Ptaki – szczury” odbędzie się już 3 maja o godzinie 10:00 na kanale YouTube Zamku. Film dostępny będzie tylko przez jeden dzień od godz. 10:00 do 22:00.

Jest to pierwsza w historii Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego Pomerania Film premiera filmu przez Internet. Serdecznie zapraszamy.

W skrócie
  • Film dokumentalny – przyrodniczy : „Ptaki – szczury”
  • Producent: Krzysztof Chomicz
  • Koproducent: Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film
  • Zdjęcia: Piotr Chomicz, Krzysztof Chomicz
  • Reżyser: Krzysztof Chomicz
  • Montaż: Martin Pechan
  • Tekst: Małgorzata Gwiazda-Elmerych
  • Lektor: Stanisław Heropolitański

Kochane i znienawidzone. Piękne i zarazem obrzydliwe, waleczne, ale i tchórzliwe. Kormorany zachwycają i budzą odrazę i właśnie dlatego są tak niezwykłym obiektem do filmowania i niebanalnym bohaterem tej historii – historii życia kolonii kormoranów. Nie ma większego wyzwania w świecie filmu, a już na pewno w świecie filmu dokumentalnego, jak realizowanie filmu przyrodniczego. To setki, jeśli nie tysiące godzin spędzonych na filmowaniu i czekaniu na to jedno, jedyne ujęcie. Na ekranie telewizora czy komputera to może czasami dwie, może 12 sekund, w trakcie realizacji zdjęć to długie godziny i kolejne zagrane materiałem filmowym karty. To również czas poświęcony na oswajanie „obiektu” – przyzwyczajenie go do swojej obecności, tak aby pozwolił zbliżyć się do gniazda, czy towarzyszyć godom. Takie zaufanie autor filmu zdobył w ciągu ostatnich lat wśród kormoranów z kolonii w Świnoujściu. Nie jest to rekordowa kolonia, bowiem te rekordowe mogą liczyć po kilkadziesiąt tysięcy osobników, ale jest ona wyjątkowa, bo swoje miejsce bytowania znalazła w Delcie Wstecznej Świny, na 44 wyspach Świnoujścia, ale także po niemieckiej stronie wyspy Uznam. To o tyle fascynujące, że w Polsce i w Niemczech obowiązują nieco odmienne przepisy dotyczące ochrony tych ptaków.
A nie są one lubiane – nazywane są ptasim chwastem, latającymi szczurami, ale też wilkami polskich wód. Inspirują i odpychają, zwłaszcza gdy ogląda się ogołocone ze wszystkiego martwe kikuty drzew uwalane „kormoranim guano” i zwłaszcza, gdy po raz kolejny rybacy wyciągają puste sieci, bo ptasi chwast wyczyścił ich zdaniem wody z ryb. Film był realizowany na wyspach Uznam i Wolin oraz pozostałych 43 wyspach, które składają się na – w dużym uproszczeniu – obszar nazywany Deltą Świny. I choć są nazywane ptasim chwastem, to… Nie ma wielu piękniejszych widoków niż kormorany suszące na wietrze, w słońcu swoje pióra. Ich pióra namakają, bowiem to jedne z niewielu ptaków wodnych, które nie posiadają gruczołu kuprowego, produkującego wydzielinę, sprawiającą, że pióra – tak jak na przykład kaczek czy łabędzi – są wodoodporne. W czasie nurkowania za rybami pióra kormorana całkowicie nasiąkają wodą, dzięki czemu jest mu łatwiej nurkować, jednak po wynurzeniu nasiąknięte wodą pióra powodują, że ptak jest za ciężki, by sprawnie latać, a także znacznie wychładzają jego ciało. Stąd też konieczne jest ich suszenie na wietrze czy na słońcu.
Te i mnóstwo innych interesujących faktów o kormoranach w filmie „Ptaki-szczury” – pisze Małgorzata Gwiazda-Elmerych.

Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film od 2009 r. działa w strukturach Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Donatorami funduszu są Województwo Zachodniopomorskie, Miasto Szczecin i Miasto Koszalin.

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Bilety

Darmowe bilety