20-10-2022, 21-10-2022, 22-10-2022, 23-10-2022, 24-10-2022

SZCZECIN FILM FESTIVAL’22

Znane nazwiska, 25 wydarzeń, głośne tytuły, inspirujące spotkania i ponad 50 filmów do obejrzenia!

Filmowy październikowy SeFF w Szczecinie po raz kolejny zapowiada się niezwykle ciekawie. Sercem festiwalu są Konkurs Europejski, a także Zachodniopomorskie Shorty, podczas których pokazane zostaną produkcje z kilkunastu krajów świata.

W tym roku na SeFF pojawią się znane filmowym fanom nazwiska: reżysera Carlosa Saury (“Carmen”, “Nakarmić kruki”) i operatora filmowego Adama Sikory (“Essential Killing”, “Młyn i krzyż”, “Wojaczek”). Na festiwalu nie zabraknie także wieloletniego przyjaciela SeFF, krytyka filmowego Tomasza Raczka i jego cykli: „Przekraczania granic” i „Kinoterapii”.

W 2022 roku organizatorzy chcą szczególnie uhonorować wieloletniego Selekcjonera Konkursu Europejskiego, niemieckiego reżysera i dokumentalistę Jörga Fotha, którego retrospektywę przygotowali w środę 19 października. Tegoroczny festiwal to także szerokie spektrum wydarzeń towarzyszących: projekcji oraz spotkań z twórcami w ramach Masterclass i Let’s Talk Film. Dla kinowych nocnych marków wieczorna retrospektywa w Strefie Chillout, a dla młodych widzów SeFF MINI. Będziemy także w regionie z pokazami SeFF on the Road. Spotkajmy się na Szczecin Film Festival!

 

PRZED FESTIWALEM

ŚRODA, 19.10.2022
18:00-20:00
EKSTRAKLASA / RETROSPEKTYWA / JÖRG FOTH
INKU Inkubator Sektorów Kreatywnych
Wstęp wolny

Retrospektywa wieloletniego przyjaciela i selekcjonera SeFF Jörga Fotha. Pokaz filmów dokumentalnych z lat 80. i 90., między innymi z czasu kiedy Foth pracował na stanowisku asystenta reżysera w telewizji NRD, a następnie w studiu filmowym DEFA. Od 1991 roku reżyser pracuje jako freelancer, realizując filmy dokumentalne, fabularne, a także sztuki teatralne.

 

FESTIWAL

CZWARTEK, 20.10.2022
18:00-20:00
CEREMONIA OTWARCIA / CARLOS SAURA & JÖRG FOTH
Radio Szczecin / Studio S1
Wydarzenie na zaproszenia

W tym roku Ceremonia Otwarcia SeFF będzie miała miejsce w Studiu S1 Polskiego Radia Szczecin. Instytucja roku otworzy swe podwoje dla koneserów kina 20 października. Podczas Ceremonii Otwarcia obejrzymy teledysk „Rosa, Rosae. La guerra civil” – perełkę hiszpańskiego reżysera Carlosa Saury, znanego chociażby z takich filmowych majstersztyków jak „Anna i wilki” (1973), „Nakarmić kruki” (1976), „Carmen” (1983) czy „Tango” (1998). Pokażemy również „Tuba wa duo”, film Jörga Fotha, wieloletniego Selekcjonera Konkursu Europejskiego SeFF. Po projekcji spotkamy się z reżyserem, który opowie nam o swoich filmowych produkcjach i wieloletniej pracy w studiu DEFA w Poczdamie. Uroczystość poprowadzi jak co roku znany szczeciński literat i dziennikarz, dr Konrad Wojtyła.

22:00-24:00
STREFA CHILLOUT / Sam Mendes vol. 1
Český film
Wstęp wolny

Strefa Chillout to idealna strefa relaksu – miejsce odpoczynku, w którym można ugasić festiwalowe emocje. Tegoroczny SeFF w Českým Filmie to wieczorne spotkania z Samem Mendesem – krótka retrospektywa jednego z najzdolniejszych i najbardziej tajemniczych współczesnych reżyserów. Mendes urodził się w Anglii, prawdopodobnie w 1965 roku. Jego błyskotliwy debiut „American Beauty” stał się wielkim sukcesem artystycznym i kasowym. Dzieło niemal od razu stało się prawdziwym światowym fenomenem, jednym z kluczowych filmów końca XX wieku. W tym roku krytycy oraz kinomani z niecierpliwością czekają na jego najnowszą produkcję „Empire of Light”, która może zrobić niemałe zamieszanie i powalczyć o przyszłoroczne Oscary.

 

PIĄTEK, 21.10.2022

17:00-19:30
GRANICE KINA / PRZEKRACZANIE GRANIC / TOMASZ RACZEK & BARTOSZ WÓJCIK / „Animal” reż. Cyril Dion
Kino Zamek
Wstęp wolny

Przekraczanie Granic to punkt programu, w którym Tomasz Raczek i Bartosz Wójcik spotykają się w rozmowie o szeroko pojętych „granicach” w filmie, w nas samych i otaczającej nas rzeczywistości. W tym roku więc w szczególny, niejako „globalny” sposób pochylamy się nad pytaniem, co robimy dzisiaj, i co z tego może wyniknąć jutro. Rozmowie towarzyszyć będzie pokaz filmu „Animal” (2021) w reżyserii Cyrila Diona. W filmie tym, który jak przekonuje Tomasz Raczek może zmienić nasze życie, dwójka nastolatków przy udziale światowej sławy prymatolożki Jane Goodall, prowadzi śledztwo w sprawie ginących gatunków i zmieniającego się w niewiarygodnym tempie klimatu.

20:00-22:30
KONKURS EUROPEJSKI BLOK 1
Kino Zamek
Bilety 12/14 zł

Konkurs Europejski to najważniejszy punkt Szczecin Film Festival, który zawsze wywołuje ogromne emocje, ale także prowokuje do odważnych i twórczych dyskusji publiczności z filmowcami. Na festiwalu zaprezentujemy filmy realizowane na całym świecie, ale związane z Europą, co stanowi wymóg formalny w konkursie. W tym roku w Konkursie Europejskim startuje 25 obrazów wyselekcjonowanych z blisko 400. Produkcja wszystkich filmów zakończyła się w latach 2021-2022. W 2022 roku konkurować będzie ze sobą o nagrodę główną 25 filmów z 11 krajów, w tym aż 7 produkcji z Hiszpanii, oraz filmy z Polski, Niemiec, Włoch, Ukrainy, Węgier, Austrii, Danii, Belgii, Francji, USA oraz jedna koprodukcja niemiecko-włosko-amerykańska.
A Declaration Of Love (2021), ITA, dir. Marco Speroni
Tyranny (2022), HUN, dir. David Adamko
I Dreamed of (2021), POL, dir. Piotr Tokarz
A Pigeon’s Song (2021), BEL, dir. Eneos Çarka

22:00-24:00
STREFA CHILLOUT / Sam Mendes vol. 2
Český film
Wstęp wolny

 

SOBOTA, 22.10.2022

10:00-12:00
SEFF MINI / WARSZTATY DRAMY
Stowarzyszenie Iskierka
Wydarzenie zamknięte

Podczas SeFF MINI – podobnie jak w roku 2021 – powracamy do korzeni sztuki filmowej pod kątem warsztatu aktorskiego. Proponujemy interdyscyplinarne warsztaty teatralne z elementami dramy i psychodramy, oparte na doświadczeniach teatru resocjalizacyjnego i performance. Uczestnicy pracują na swoich emocjach, wyrażanych przez mowę werbalną i niewerbalną. Warsztat dostarcza wiedzy teoretycznej na temat historii teatru i sztuki performance. Warsztaty połączone są z działaniami w formie etiudy teatralnej. Warsztaty przeznaczone dla dzieci i młodzieży z szczecińskiego Stowarzyszenia Iskierka.

10:00-12:30
GRANICE KINA / KINOTERAPIA / TOMASZ RACZEK & ARMEN MEKHAKYAN / „Vortex” reż. Gaspar Noé
Akademia Sztuki / Sala Czarna
Bilety 12/14 zł

W 2015 roku krytyk filmowy i Youtuber Tomasz Raczek wraz z psychologiem i terapeutą Armenem Mekhakyanem spotkali się w jednej z audycji radiowych, rozpoczynając cykl, który nazwali radiową kinoterapią. Spotykali się regularnie ze słuchaczami i dyskutowali o konkretnym filmie przez pryzmat własnego ja. Tak narodziły się seanse kinoterapii, w trakcie których rozmawia się o trudnych sprawach, własnych uczuciach, zachowując przy tym poczucie bezpieczeństwa i pełną anonimowość. Tym razem pretekstem do moderowanej przez ekspertów rozmowy będzie film „Vortex” (2021) w reżyserii Gaspara Noé’go, poruszający temat samotności, zagubienia i niepogodzenia się ze starością.

11:00-13:00
SEFF MINI / WARSZTATY FILMOWE
Galeria Tworzę Się
Wydarzenie zamknięte

Październikowe warsztaty filmowe – prowadzone w tym roku przez Paulinę Ratajczak i Dominikę Wyrobek z Galerii Tworzę się mieszczącej się w Domu Kultury 13 Muz – wykorzystają technikę animacji poklatkowej (a dokładniej pikselację). Dzięki niej uczestnicy będą mogli przemierzać różne światy, zaburzać zjawisko grawitacji, bawić się w kreowanie własnych historii oraz ożywiać najbardziej wymyślne ze swych wakacyjnych przygód. Efektem spotkania będzie wspólnie przygotowany i udźwiękowiony krótki film. Warsztaty przeznaczone dla dzieci i młodzieży z Działu Pieczy Zastępczej MOPR w Szczecinie.

13:00-15:00
SEFF MINI / WARSZTATY FILMOWE
Galeria Tworzę Się
Wydarzenie zamknięte

13:00-15:00
KINO NA POMORZU ZACHODNIM / ZACHODNIOPOMORSKIE SHORTY
Akademia Sztuki / Sala Czarna
Wstęp wolny

Zachodniopomorskie Shorty 2022 to jak sama nazwa wskazuje krótkie metraże z naszego regionu. Wśród obrazów tego bloku festiwalowego mieliśmy w przeszłości możliwość oglądać świetne fabuły, doskonałe dokumenty, zaskakujące wideoklipy i kino eksperymentalne. Nie inaczej będzie i w tegorocznej, 12. edycji konkursu, prezentującej 13 najnowszych i najciekawszych produkcji filmowców związanych z województwem zachodniopomorskim. O zwycięstwie w konkursie zadecyduje Jury. Całość zwieńczona będzie spotkaniem z twórcami filmowych produkcji, które co roku pozwala szerzej spojrzeć na kwestie poruszane w filmach.

13:00-15:00
GRANICE KINA / AKADEMIA SZTUKI @ SEFF
Kino Zamek
Wstęp wolny

Akademia Sztuki w Szczecinie to pierwsza publiczna uczelnia artystyczna w Polsce kształcąca w dyscyplinie sztuk plastycznych i sztuk muzycznych. Uczelnia młoda i nowoczesna. Jej największe atuty to kadra i zaplecze sprzętowe. Wykładowcy to czynni artyści i teoretycy, przedstawiciele branży kreatywnej – zdobywający nagrody, koncertujący i wystawiający swoje prace na całym świecie. Akademia Sztuki to także prężnie działająca instytucja kultury. Organizuje rocznie kilkaset wydarzeń kulturalnych – wystawy, festiwale i koncerty. Studenci tej uczelni mają do dyspozycji najnowocześniej wyposażone pracownie, laboratoria, studia i sale wykładowe. Jak co roku i tym razem pokażemy na SeFF 5 produkcji młodych twórców kształcących się w tej uczelni. Będa to krótkie metraże z lat 2021-2022.

15:00-17:00
KINO NA POMORZU ZACHODNIM / ZFF POMERANIA FILM / „Fucking Bornholm” reż. Anna Kazejak
Kino Zamek
Bilety dystrybuowane przez Kino Zamek

Pokaz filmu wynikający z wieloletniej współpracy z Zachodniopomorskim Funduszem Filmowym „Pomerania Film”, odpowiadającym za sukces wielu polskich produkcji. W 2022 zaprezentujemy film „Fucking Bornholm” (2022) w reżyserii Anny Kazejak, produkcję Friends With Benefits Studio, we współpracy z ZFF Pomerania Film oraz TVN i Empik Go. Pokazowi towarzyszyć będzie spotkanie z producentką filmu Martą Lewandowską i aktorką Jaśminą Polak.

17:30-20:00
KONKURS EUROPEJSKI BLOK 2
Kino Zamek
Bilety 12/14 zł

The Border (2021), POL, dir. Michał Kawecki
Solar Voyage (2021), POL, dir. Adam Żądło
The BLACK ChristS. Far From Justice (2022), GER/ITA/USA, dir. Monica Manganelli
Memory (2021), SPA, dir. Nerea Barros
Pneuma (2021), ITA, dir. Alberto Diana

20:00-22:30
KONKURS EUROPEJSKI BLOK 3
Kino Zamek
Bilety 12/14 zł

Maldita. A Love Song To Sarajevo (2022), SPA, dir. Raúl de la Fuente Calle, Amaia Remirez
Beautiful House (2021), SPA, dir. Paula Amor
Mothertruckers (2022), SPA, dir. Paula Romero
Murmur (2021), AUT, dir. Katharina Pichler
The Road Bad and the Place Dark (2021), SPA, dir. Borja Larrondo
Rosa Rosae. A Spanish Civil War Elegy (2021), SPA, dir. Carlos Saura

22:00-24:00
STREFA CHILLOUT / Sam Mendes vol. 3
Český film
Wstęp wolny

 

NIEDZIELA, 23.10.2022

12:00-16:00
SEFF MINI / WARSZTATY DŹWIĘKU
MOPR Szczecin
Warsztaty zamknięte

W ramach warsztatów poeksperymentujemy z dźwiękiem w filmie. Będziemy uczyć się rozpoznawać dźwięki otoczenia, wyodrębniać je z przestrzeni dźwiękowej i tworzyć własne, modyfikując w ten sposób krajobraz dźwiękowy. Zgłębimy tajniki procesu nagrywania dźwięku. W rezultacie warsztatów uczestnicy będą mogli nagrać ścieżkę dźwiękową spotu reklamowego SeFF MINI. Warsztat w twórczy sposób rozwinie wyobraźnię uczestników, pozwalając kreatywnie wykorzystać mobilne aplikacje używane współcześnie przez dzieci i młodzież. Warsztaty przeznaczone dla dzieci i młodzieży z Działu Pieczy Zastępczej MOPR w Szczecinie.

13:00-15:00
KINO NA POMORZU ZACHODNIM / ZACHODNIOPOMORSKIE SHORTY
Akademia Sztuki / Sala Czarna
Wstęp wolny

14:30-17:00
EKSTRAKLASA / LET’S TALK FILM / ADAM SIKORA
Kino Zamek
Bilety 12/14 zł

Spotkanie z reżyserem, scenarzystą i operatorem filmów fabularnych i dokumentalnych Adamem Sikorą, wieloletnim współautorem wizji Lecha Majewskiego (“Młyn i krzyż”, “Angelus”, “Wojaczek”), oraz współpracownikiem Jerzego Skolimowskiego (“Essential Killing”, “Cztery noce z Anną”). Za swoją pracę wielokrotnie nagradzany był na festiwalach w kraju i za granicą. Pretekstem do spotkania z tym wybitnym filmowcem będzie w szczególności jego dorobek reżyserski. Rozmowie towarzyszyć będzie pokaz najnowszego eksperymentalnego filmu Adama Sikory pt. „Wölfelsgrund. Patho Film” (2022).

17:30-20:00
KONKURS EUROPEJSKI BLOK 4
Kino Zamek
Bilety 12/14 zł

Brave (2021), FRA, dir. Wilmarc Val
Heurtebise (2021), SPA, dir. Elisa Torres, Octavio Guerra
Universes (2021), POL, dir. Dorota Ros
Hans Hamid: Stitches of My Story (2022), DEN, dir. Nicolai af Rosenborg
Panama, One-way (2021), GER, dir. João Pedro Prado

20:00-22:30
KONKURS EUROPEJSKI BLOK 5
Kino Zamek
Bilety 12/14 zł

Borders (2022), GER, dir. Nicole Humiński
Donbas Days (2021), GER, dir. Philipp Schaeffer
When Will the Warmth Come? (2022), UKR, dir. Oleksandra Pletenetska
Mothers of Ukraine (2022), USA, dir. Andres E. Hernandez
Shelter Ukraine (2022), UKR, dir. Michael Murphenko

22:00-24:00
STREFA CHILLOUT / Sam Mendes vol. 4
Český film
Wstęp wolny

PONIEDZIAŁEK, 24.10.2022
11:00-12:30
MASTERCLASS / ADAM SIKORA
LO I Szczecin
Warsztaty zamknięte

Tegoroczne spotkanie Masterclass z Adamem Sikorą licealistów I LO w Szczecinie w ramach SeFF MINI to wyjątkowa okazja do zapoznania się z warsztatem tego artysty na wielu polach. Masterclass z tak wybitnym twórcą pokazuje, że film może być narzędziem opowiadania o istotnych współcześnie sprawach, zarówno swoją formą, jak i treścią. Adam Sikora – profesor sztuki, wykładowca Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach, opowie na przykładzie fragmentów swoich wybranych filmów o swojej pracy operatora filmowego, ale również reżysera i scenarzysty. Młodzież będzie miała okazję do inspiracji twórczością tego wybitnego artysty, współpracującego ze światowej sławy polskimi reżyserami – jak chociażby Lechem Majewskim czy Jerzym Skolimowski.

18:00-20:00
CEREMONIA WRĘCZENIA NAGRÓD / MUZYKA FILMOWA
Radio Szczecin / Studio S1
Wydarzenie na zaproszenia

Podczas Ceremonii Wręczenia Nagród SeFF’22, podobnie jak i podczas Ceremonii Otwarcia SeFF’22 gości nas Studio S1 Polskiego Radia Szczecin. W trakcie wydarzenia poznamy filmy nagrodzone i wyróżnione w październikowych konkursach SeFF – w Konkursie Europejskim filmów dokumentalnych i Zachodniopomorskich Shortach. Również i tę uroczystość prowadzi dr Konrad Wojtyła – znany szczeciński dziennikarz, poeta i krytyk. Gościem specjalnym tego uroczystego wydarzenia jest duet Patryka Matwiejczuka (fortepian) i Patryka Rynkiewicza (trąbka), którzy uświetnią je swym recitalem.

22:00-24:00
STREFA CHILLOUT / Sam Mendes vol. 5
Český film
Wstęp wolny

 

Organizator: Stowarzyszenie OFFicyna
Szczegóły dotyczące festiwalu dostępne na stronie: www.szczecinfilmfestival.com
Bilety przedsprzedaż: www.bilety.fm

Miejsce

Bilety

Bilety przedsprzedaż: www.bilety.fm