30-08-2021 / GODZ.21:00 / Zamek Książąt Pomorskich

Zakończenie Zamkowych Nocy Filmowych

ZAKOŃCZENIE ZAMKOWYCH NOCY FILMOWYCH

30 sierpnia (poniedziałek), godz. 21:00
Bilety 5 zł

UWAGA! Ze względu na obfite opady deszczu, projekcje filmu “Kobieta idzie na wojnę” i archiwalnego filmu “Zamek Szczeciński” oraz pokaz slajdów nie odbędą się na Dziedzińcu Menniczym lecz w sali Kina Zamek. Liczba miejsc ograniczona.

Kobieta idzie na wojnę

  • komedia, dramat, przygodowy, Islandia 2018 (101 min)
  • Reżyseria Benedikt Erlingsson
  • Obsada: Halldóra Geirharðsdóttir, Jóhann Sigurðarson, David Thor Jonsson

Halla mieszka w małym miasteczku i na co dzień jest dyrygentką lokalnego chóru. Nikt nie podejrzewa, że zawsze uśmiechnięta i pełna pozytywnej energii Halla po godzinach prowadzi drugie życie. Ukrywając się pod pseudonimem „Kobieta z Gór”, niczym superbohaterka wypowiada walkę potężnemu koncernowi, który stanowi zagrożenie dla islandzkiego środowiska.

Na zakończenie Zamkowych Nocy Filmowych po filmach „Kobieta idzie na wojnę” i “Zamek Szczeciński” oraz pokazie slajdów, chętni będą mogli wybrać się na spacer po zamkowych dziedzińcach z przewodnikiem Tomaszem Wieczorkiem, kierownikiem Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej na Zamku.
Przebieg trasy spaceru: Duży Dziedziniec (zegar zamkowy, płyta erekcyjna ks. Barnima XI, płyta nagrobna ks. Barnima III, zegary słoneczne), Dziedziniec Menniczy (figura biskupa Ottona z Bambergu, płyta erekcyjna książąt Filipa II i Franciszka I, obrys kościoła św. Ottona oraz makieta zamku w skali 1:100), pomnik Bogusława X i Anny Jagiellonki.


Zamek Szczeciński

  • archiwalny udźwiękowiony, Polska 2013 (33 min.)
  • Autor archiwalnych zdjęć – Witold Chromiński
  • Opracowanie Ryszard Kotla, konsultacja merytoryczna Tomasz Wieczorek
  • Współczesny komentarz czyta Stanisław Heropolitański
  • Digitalizacja filmu Zbigniew Pryjmak, realizacja Studio Nagraniowe Elvis van Tomato

Obraz powstał na bazie materiału autorstwa Witolda Chromińskiego, utrwalonego na trzech dokumentalnych taśmach, nakręconych w latach 1958-1961.Taśmy odnaleziono w archiwum zamkowego kina w 2006 roku i poddano cyfrowej rekonstrukcji. Materiał premierowo pokazano w 100-lecie urodzin autora (2013 rok). Pierwotny, niemy materiał filmowy trwał łącznie niewiele ponad 24 minuty, a podczas pierwszych projekcji komentarz do niego wygłaszany był na żywo. Zrekonstruowany film uzupełniono uwagami z offu, ale zachowano charakterystyczny odgłos projektora, towarzyszący oryginalnej wersji.
Film pokazuje zamek, jego otoczenie i zrujnowane lub prawie opustoszałe śródmieście Szczecina. Unikatową wartość obrazu stanowią ujęcia z pierwszego etapu powojennej rekonstrukcji zamku (odbudowy skrzydła północnego). W materiale można także zobaczyć katedrę przed odbudową, Dom Koncertowy Konzerthaus tuż przed powojenną rozbiórką, czy świeżo odbudowany Most Długi.

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Bilety

Dorośli
miejsca standardowe 5 zł
Kup online

Bilety także do nabycia

  • Kasa w skrzydle wschodnim (wejście A z dużego dziedzińca, I p.)
  • tel. 91 434 83 65, czynna w godz. 10:00-18:00 (od wtorku do niedzieli)

Dodatkowe Informacje

W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych, wydarzenie może zostać odwołane lub przeniesione na inny termin.