19-03-2021 do 21-03-2021

Andrzej Grygier. XXIII Wiosenne Koncerty Gitarowe

Andrzej Grygier (gitara)
19-21 marca – online

Koncert odbędzie się w ramach XXIII Wiosennych Koncertów Gitarowych

W tym roku ze względu na pandemię, Wiosennych Koncertów Gitarowych będzie można słuchać tylko online (bezpłatnie). Każdy z zaplanowanych koncertów będzie dostępny na Facebooku Zamkukanale YouTube  i stronie www.zamek.szczecin.pl tylko przez trzy dni (od godz. 8:00 w piątek do godz. 22:00 w niedzielę).

Nagrania odbyły się w Galerii Gotyckiej Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Program koncertu

  • Antonio Jose: Sonata para Guitarra
  • Aleksander Tansman: Suite In modo Polonico (entree, kujawiak, tempo de polonaise, kołysanka no 1, alla polacca, reverie, oberek)
  • Roberto Sierra: Sonata (con pasion, expresivo, casi religioso).

Andrzej Grygier urodził się w 1998 r. w Lesznie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 7 lat. Jest absolwentem PSM I stopnia im. R. Maciejewskiego w Lesznie i Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu (tzw. „szkoły talentów”) w klasie mgr Macieja Kończaka. W 2017 r. rozpoczął studia w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie dr hab. Łukasza Kuropaczewskiego. W 2020 roku ukończył roczny kurs w Segovia Guitar Academy w Pordenone (Włochy) pod okiem Maestro Paolo Pegoraro, z którym obecnie współpracuje w Kunstuniversitat Graz (Austria). Jest laureatem 25. pierwszych nagród (w tym nagrody Grand Prix) na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach gitarowych. Są wśród nich nagrody na tak prestiżowych festiwalach i konkursach, jak: w Weimarze (Niemcy), Zrucu nad Sazavou (Czechy), Gorizzi (Włochy), Stuttgarcie (Niemcy), Velbert (Niemcy), Żorach, Zagrzebiu (Chorwacja), Olsztynie i Tychach. Pobierał lekcje mistrzowskie u tak wybitnych muzyków, jak: M. Barrueco, G. Bianco, P. Ceku, A. Desiderio, Z. Dukic, Duo Melis, M. Dylla, H.Käppel, D. Kavanagh, Ł. Kuropaczewski, C. Marchione, P. Pegoraro, J. Perroy, P. Romero, M. Tamayo, A. Vidovic, X. Yang, P. Zaleski. Jest stypendystą: Prezydenta Miasta Leszna, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Stowarzyszenia Vividus w Poznaniu, Lions Club Poznań Polonia. Za osiągnięcia artystyczne otrzymał również Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za lata szkolne: 2011/2012, 2013/2014 i 2015/2016 oraz stypendium „Młoda Polska” w 2013 r. Koncertował na wielu festiwalach muzycznych odbywających się w: Polsce, Rosji, Słowacji, Belgii, Chorwacji. Występował również z: orkiestrą AUKSO pod dyrekcją M. Mosia, moskiewską orkiestrą pod dyrekcją I. Gajsina, orkiestrą ZSM pod dyrekcją W. Bednarka.

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Bilety