21-08-2022 / GODZ.16:00

Blue Bossa

ZAMKOWE LATO ARTYSTYCZNE 2022
Letnie Koncerty Plenerowe

Blue Bossa

Maciej Bosy Marcinkowski – saksofon
Ireneusz Leciejewski – gitara
Adam Dziewiałtowski-Gintowt – instrumenty perkusyjne
21 sierpnia (niedziela), godz. 16:00
Dziedziniec Zamku
Wstęp wolny

Zespół Blue Bossa tworzą artyści, których łączy zamiłowanie do wyjątkowego rodzaju muzyki, jakim jest powstała w latach 60. ubiegłego wieku bossa nova. Połączenie brazylijskich rytmów i jazzu stworzyło niepowtarzalną fuzję. To gatunek refleksyjny w wyrazie, często nostalgiczny w warstwie melodycznej, jednocześnie pełen życia i energii w warstwie rytmicznej, wypełniony przestrzenią oszałamiająco bogatej harmonii. W repertuarze grupy najważniejsze miejsce zajmują kompozycje A.C. Jobima, takie jak „Desafinado”, „Garota de Ipanema” czy „Samba de Una Nota So”, ale niezwykle ciekawym elementem są znakomite utwory dziś już nieco zapomnianych kompozytorów tego gatunku, takich jak Byrd, Barroso, Peixoto czy Silva.

Przygotowując utwory, muzycy dołożyli starań, aby jak najwierniej oddać charakter i brzmienie gatunku (wzorcem są dokonania m.in. Stana Getza, A.C.Jobima, L. Bonfy), jednocześnie zachowując wyraźnie zaakcentowaną półnutkę indywidualizmu. Istotnym dopełnieniem repertuaru są pozostające w nurcie bossa novy autorskie kompozycje, głównie Ireneusza Leciejewskiego. Niezwykle ważnym wydarzeniem w historii zespołu było nawiązanie współpracy z rodowitym Brazylijczykiem, Amilcarem Batistą Cruz’em. Jego śpiew i gra na gitarze znakomicie wkomponowują się w brzmienie zespołu i sprawiają, że mamy do czynienia z muzyką prawdziwie oryginalną, pochodzącą wprost ze źródła.

Na koncertach Blue Bossa tworzy się bardzo specyficzny, smooth jazzowy klimat. Obok pełnej lekkości i uroku bossa novy, usłyszymy gorące, podszyte dużą dawką energii samby.

PROGRAM LETNICH KONCERTÓW PLENEROWYCH 2022

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich

Bilety