19-03-2022 / GODZ.18:00 / Zamek Książąt Pomorskich

Dawid Pajestka, Magdalena Pajestka. XXIV Wiosenne Koncerty Gitarowe

XXIV Wiosenne Koncerty Gitarowe

Dawid Pajestka – gitara
Magdalena Pajestka – skrzypce

19 marca (sobota), godz. 18:00

Sala Anny Jagiellonki

Bilety 50 zł
 
PROGRAM KONCERTU:

  • Quique Sinesi – Sonidos de Aquel Día
  • Alexandre Tansman – Variations sur un thème de Scriabine
  • Isaac Albeniz – Asturias
  • Leo Brouwer – „Hika” in memoriam Toru Takemitsu
  • Carlos Rafael Rivera – Whirler of the Dance. Three Muses for solo guitar
  • W. A. Mozart – Duo in G KV 423 (arr. E. Fisk)

Koncert odbędzie się w ramach XXIV Wiosennych Koncertów Gitarowych
 
Dawid Pajestka – to szczeciński artysta, gitarzysta, kameralista oraz pedagog, laureat wielu konkursów gitarowych solo i w duecie. Brał udział w licznych kursach i festiwalach. Lekcje mistrzowskie pobierał u takich wirtuozów gitary jak m.in. Sharon Isbin (USA), Susana Prieto (Hiszpania), Zoran Dukic (Chorwacja), Marcin Dylla (Polska), Łukasz Kuropaczewski (Polska), Tomasz Zawierucha (Polska), Paul Galbraith (Szkocja) czy Paolo Pegoraro (Włochy). Jest nie tylko świetnym solistą, ale także członkiem dobrze znanego w gitarowym świecie duetu Pajestka – Kostecki, który niedawno wydał płytę i występował w zeszłorocznej, wirtualnej edycji zamkowego festiwalu. Dawid Pajestka jest również inicjatorem muzycznych projektów, ukazujących możliwości gitary w zestawieniu z innymi instrumentami. W pamięci szczecińskich melomanów pozostał choćby jego koncert z kwartetem smyczkowym i wykonanie “Five world dances” Sergio Assada. Podczas tegorocznej edycji Wiosennych Koncertów Gitarowych obok utworów Tansmana, Brouwera czy Albeniza, które stanowią tzw. żelazny gitarowy repertuar, usłyszymy kompozycje twórców takich jak Quique Sinesi i Carlos Rafael Rivera reprezentujących kulturę południowoamerykańską. Koncert zwieńczy wykonanie wraz ze skrzypaczką Magdaleną Pajestką utworu Mozarta.

Na zdjęciu Dawid Pajestka, gitarzysta.
Dawid Pajestka. Fot. Kamila Kozioł

Magdalena Pajestka – skrzypaczka, związana z Filharmonią im. M. Karłowicza w Szczecinie jako muzyk solista od 2012 roku. Ukończyła szczecińską Akademię Sztuki w klasie skrzypiec prof. H. Tritta. Brała udział w licznych warsztatach, które prowadzili m.in. Marek Moś, Tomasz Tomaszewski, prof. Maria Szwajger-Kułakowska, Piotr Wojtasik. Współpracowała z najlepszymi dyrygentami oraz solistami, takimi jak: Antoni Wit, Jacek Kasprzyk, Jerzy Maksymiuk, Łukasz Borowicz, Marek Pijarowski, Shlomo Minz, Bartłomiej Nizioł, Piotr Paleczny, Jan Stanienda, Tabea Zimmermann, Christian Tetzlaff, Leszek Możdżer, Atom String Quartett, Krzysztof Herdzin oraz Adam Sztaba.

Na zdjęciu Magdalena Pajestka, skrzypaczka.
Magdalena Pajestka. Fot. Kamila Kozioł

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich

Bilety

Dorośli
miejsca standardowe 50 zł
Młodzież licealna i studenci
miejsca standardowe 50 zł
Emeryci i renciści
miejsca standardowe 50 zł
Kup online

Bilety także do nabycia

  • Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 48 91 630, czynne od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00.
  • Kasa w skrzydle wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65, czynna od wtorku do niedzieli w godzinach: wtorek – niedziela 10.00 – 18.00. W poniedziałki kasa nieczynna. Dodatkowo kasa jest czynna do czasu rozpoczęcia seansów filmowych.

Dodatkowe Informacje

-