04-07-2021 / GODZ.16:00 - 18:00 / Zamek Książąt Pomorskich

Świat Friedeborna dźwiękami malowany

Zamkowe Lato Artystyczne 2021

Świat Friedeborna dźwiękami malowany

4 lipca (niedziela), godz. 16:00

Duży Dziedziniec, bilety: 20 zł i 10 zł ulgowy

Koncert promuje projekt INT-188 Klasztor w mieście. Miasto w klasztorze, w ramach którego wydane zostanie polskie tłumaczenie kroniki Paula Friedeborna z 1613 r.

Wystąpią: Marzena Wiencis-Mamrot (sopran), Paweł Jakub Wojtasiewicz (kontratenor sopranowy) i Agnieszka Roguska (klawesyn).

W programie koncertu znajdą się utwory kompozytorów włoskich i pomorskich z przełomu XVI/XVII. Usłyszymy m.in. dzieła twórców szczecińskich Christiana Spahna, Hieronymusa Jennericha i Friedricha Moviusa, a także prace włoskich mistrzów, jak Giulio Caccini i Claudio Monteverdi. Nie zabraknie instrumentalnego wykonania kompozycji wybitnych północnoeuropejskich przedstawicieli epoki (Jan Pieterszoon Sweelinck), czy utworów mistrzów niemieckiego baroku (Samuel Scheidt).

 

Agnieszka Roguska – szczecińska klawesynistka i organistka, uczennica Jana Gorzelanego, Lilianny Stawarz, Catherine Samouel i Marka Pilcha. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Od kilkunastu lat organistka w ewangelicko-augsburskim kościele św. Trójcy w Szczecinie. Współpracowała z wykonawcami i zespołami prezentującymi muzykę dawną: Pomeranią Ensemble, Kwartetem Vigoroso, Coroną florum, Amadeus Trio. O współegzystencji muzyki i literatury pisała dla szczecińskich „Pograniczy”, aktualnie pisze dla „Notesu Muzycznego”, periodyku Akademii Muzycznej w Łodzi.

 

Marzena Wiencis-Mamrot – szczecińska sopranistka i chórzystka. Śpiew solowy studiowała na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Poznaniu. W 2005 roku uzyskała dyplom ukończenia studiów z najwyższą notą. Na co dzień pracuje w Operze na Zamku w Szczecinie.

 

Paweł Jakub Wojtasiewicz – kontratenor sopranowy i kompozytor. W dzieciństwie śpiewał w chórze „Poznańskie Słowiki”, pod dyrekcją prof. Stefana Stuligrosza. Ukończył z wyróżnieniem Liceum Muzyczne im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu, w klasie organów (prof. Julia Smykowska), śpiewu solowego (prof. Jolanta Kajdasz) i klawesynu (prof. Barbara Mucha). W 2005 r. ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie śpiewu prof. Ryszarda Cieśli (jeszcze jako baryton) i prof. Jadwigi Rappe (promotor pracy magisterskiej). Następnie podjął dalszą edukację podyplomową już jako kontratenor mezzosopranowy w Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie, gdzie współpracował z takimi nauczycielami śpiewu jak: Sarah Walker, Catherine Benson, Theresa Cahill i John Shirley-Quirk. Te studia przyniosły mu duże doświadczenie w muzyce barokowej. Poza barokowym i klasycznym repertuarem (arie koncertowe i operowe, utwory sakralne) sięga także po kompozycje romantyczne i współczesne, głównie pieśni włoskie, niemieckie, francuskie, angielskie, zagłębia się także w repertuar polski. Artysta wystąpił do tej pory z recitalami w Polsce i w innych krajach europejskich, takich jak: Czechy, Słowacja, Austria, Belgia, Holandia, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy i Hiszpania. Od 2005 r. Paweł Jakub Wojtasiewicz pracuje jako trener wokalny w Prywatnym Studio Wokalnym WojArte w Poznaniu.


Regulamin wydarzeń plenerowych na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w reżimie sanitarnym spowodowanym COVID-19.

Przy zakupie biletów prosimy o zwrócenie uwagi na konieczność wydrukowania, wypełnienia i przyniesienia ze sobą Oświadczenia o stanie zdrowia.

 

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Duży Dziedziniec

Bilety

Dorośli
miejsca standardowe 20 zł
Młodzież licealna i studenci
miejsca standardowe 10 zł
Emeryci i renciści
miejsca standardowe 10 zł
Kup online

Bilety także do nabycia

  • Kasa w skrzydle wschodnim (wejście A z dużego dziedzińca, I p.)
  • tel. 91 434 83 65, czynna w godz. 10:00-18:00 (od wtorku do niedzieli)

Dodatkowe Informacje

Wydarzenie z zachowaniem obowiązujących aktualnie zasad reżimu sanitarnego.