KONCERT WALENTYNKOWY
Miłość niejedno ma imię…
14 lutego (środa), godz. 18:00
Sala Anny Jagiellonki
Bilety: 30 zł
Joanna Tylkowska-Drożdż – sopran
Pavlo Tolstoy – tenor
Olha Bila – fortepian
W programie najpiękniejsze arie i duety wybitnych kompozytorów opery i operetki, m.in. G. Verdiego, G. Pucciniego, F. Lehára czy I. Kálmána.
Joanna Tylkowska-Drożdż, sopran
Dr hab. Joanna Tylkowska-Drożdż, prof. AS, jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W 2014 roku uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk muzycznych. Od 2010 roku jest pracownikiem naukowym Wydziału Edukacji Muzycznej i następnie Wydziału Wokalnego Akademii Sztuki w Szczecinie, obecnie na stanowisku profesora uczelni.
Joanna Tylkowska-Drożdż jest inicjatorką i organizatorką Międzynarodowych Warsztatów Wokalnych, odbywających się we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, oraz założycielką Fundacji Pomeranian Interculture Network, wspierającej kulturę i sztukę oraz działalność edukacyjną młodych artystów. Od 2005 roku jako solistka Opery na Zamku w Szczecinie stworzyła wiele cennych, pierwszoplanowych kreacji scenicznych w dziełach operowych W.A. Mozarta, G. Verdiego, G. Pucciniego, R. Leoncavallo, P. Czajkowskiego, R. Straussa, G. Bizeta, C. Orffa, K. Szymanowskiego i operetkowych J. Straussa, F. Lehara, I. Kalmana, J. Offenbacha i J. Gilberta. Artystka uczestniczy także w licznych wydarzeniach koncertowych i wydawniczych, wśród których na szczególne uznanie zasługuje wykonanie mistrzowskiego Vier letzte Lieder Ryszarda Straussa pod batutą Maestro Karry Strattona, oraz nagranie płyty z Baltic Neopolis Quortet – Il Tramonto, skupiającej wybitne dzieła włoskiej i hiszpańskiej muzyki kameralnej, a także płyta powstała we współpracy z wybitnym tenorem Kamenem Chanevem oraz Narodową Orkiestrą Radia Bułgarskiego w Sofii w 2016 roku – From belcanto to verismo, zawierającą najwybitniejsze dzieła włoskiej muzyki operowej.
W 2017 roku w uznaniu zasług dla rozwoju regionu została odznaczona przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Srebrną Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego. Artystka otrzymała dwukrotnie nominację do Nagrody Bursztynowy Pierścień w kategorii Najlepszy Aktor Roku, a w roku 2018 została laureatką tejże nagrody za rolę Neddy-Kolombiny w operze R. Leoncavallo Pajace. W 2015 roku otrzymała również nominację i nagrodę specjalną w plebiscycie Szczecinianka Roku za wybitne osiągnięcia artystyczne w kraju i zagranicą. W 2018 roku ukazała się pierwsza część cyklu monografii autorstwa Joanny Tylkowskiej-Drożdż, poświęconych muzycznej historii Szczecina. Szczeciński Teatr Miejski. Zarys dziejów (1849-1944). W 2022 roku część druga – Szczecińskie salony muzyczne XIX wieku.
Pavlo Tolstoy, tenor
Jest absolwentem Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej. Angaż do zespołu Opery Lwowskiej, w którym śpiewał do 2005 roku, otrzymał jeszcze będąc studentem. Przez kolejne dwa lata występował na deskach Opery Wrocławskiej, śpiewając główne partie w operach W. A. Mozarta, G. Verdiego, G. Pucciniego i K. Szymanowskiego. Od 2007 roku był solistą Opery Nova w Bydgoszczy.
Współpracuje także z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, Teatrami Wielkimi w Poznaniu i Łodzi oraz innymi polskimi teatrami operowymi, a także z Filharmonią Narodową oraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.
Występował jako: Ferrando w Così fan tutte i Tamino w Czarodziejskim flecie W. A. Mozarta, Leński w Eugeniuszu Onieginie P. Czajkowskiego, Alfred w Zemście nietoperza J. Straussa, Alfredo w Traviacie i Ismaele w Nabucco G. Verdiego, Hrabia Almaviva w Cyruliku sewilskim G. Rossiniego, Gerald w Lakmé L. Delibesa, Beppo w Pajacach R. Leoncavalla, Rodolfo w Cyganerii i Pinkerton w Madama Butterfly G. Pucciniego, Książę Mantui w Rigoletto G. Verdiego, Stefan w Strasznym dworze St. Moniuszki, Młody Król w Hagith oraz jako Pasterz w Królu Rogerze K. Szymanowskiego. W partii Pasterza wystąpił w Gran Teatre del Liceu oraz na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu. Kreował także partie: Lorda Bucklawa i Normanno w Łucji z Lammermooru G. Donizettiego, Joségo w Przysiędze A. Tansmana, Rybaka w Słowiku I. Stravinskiego, Don Ottavio w Don Giovannim W. A. Mozarta, Narraboth w Salome R. Straussa.
Artysta ma w repertuarze również utwory oratoryjno-kantatowe, m.in.: Requiem W. A. Mozarta i G. Verdiego, Stabat Mater Rossiniego, Messe Solennelle Ch. Gounoda, Trzecią Symfonię Pieśni o nocy oraz Harnasie K. Szymanowskiego.
Od sezonu 2017/2018 jest solistą Opery na Zamku w Szczecinie.
Olha Bila, pianistka
Pianistka, pochodzi z Ukrainy, laureatka międzynarodowych i krajowych konkursów, uczestniczka festiwali muzyki klasycznej. Studiowała grę na fortepianie w Akademii Muzycznej im. S. Prokofiewa w Doniecku pod kierownictwem prof. Natalii Czesnokowej. Skończyła również studia podyplomowe. Od maja 2015 roku jest związana z Operą na Zamku w Szczecinie, gdzie pracuje jako korepetytor solistów i chóru. Brała udział w przygotowaniu wielu premier, m.in. polskiej prapremiery „Dokręcania śruby” B. Brittena, uznanej za najlepszy spektakl operowy w Polsce w 2016 roku, światowej premiery „Guru” L. Petitgirarda oraz pierwszej szczecińskiej inscenizacji „Króla Rogera” K. Szymanowskiego. W swoim dorobku ma liczne programy koncertowe ze śpiewakami, wykonanymi w Polsce, Niemczech, Rosji, na Litwie i Ukrainie. Od 2018 roku również jest nauczycielem i akompaniatorką wydziału wokalistyki Akademii Sztuki w Szczecinie. Współpracuje z orkiestrą Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie, Baltic Neopolis Orkiestrą oraz kwartetem Ba-Rock. Nagrodzona wyróżnieniami za akompaniament w konkursach wokalnych i instrumentalnych, odbywających się w Polsce (Łódź, Szczecin), na Ukrainie (Donieck, Dniepr, Połtawa) oraz Niemczech (Ueckermünde). W 2023 roku okaże się płyta z pieśniami V. Belliniego nagrana z solistką Opery na Zamku w Szczecinie Joanną Tylkowską-Drożdż.
Miejsce
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Bilety
Dorośli | |
---|---|
miejsca standardowe | 30 zł |