26-06-2021 / GODZ.20:00 / Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Mikołaj Trzaska – koncert

Koncert Mikołaja Trzaski

26 czerwca (sobota), godzina 20:00
Duży Dziedziniec, bilety: 20 zł (koncert, spotkanie, film), 10 zł (film „Miłość”)

Pierwszy solowy koncert w Szczecinie Mikołaja Trzaski, wybitnego saksofonisty, klarnecisty basowego, kompozytora muzyki teatralnej i filmowej. Muzyk jest uważany za ikonę jazzowej awangardy w Polsce.
Jest cenionym improwizatorem. Współpracował z najwybitniejszymi muzykami z Polski, Europy i Stanów Zjednoczonych, m.in. Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem, Michaelem Zerangiem, Clementine Gasser, Johnem Tchikai, Noelem Akchote oraz z pisarzami: Marcinem Świetlickim, Jurijem Andruchowyczem i Andrzejem Stasiukiem

Wraz z Tymonem Tymańskim Mikołaj Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu (nurt, który pojawił się w polskiej muzyce jazzowej w latach 90.) – legendarnej Miłości. Członkiem grupy Miłość Trzaska był w latach 1990 – 2001. Zespół nagrał pięć albumów i stworzył muzykę do filmu “Sztos”, współpracował m.in. z Lesterem Bowie i Tomaszem Stańką.
W latach 2001- 2004 Mikołaj Trzaska współpracował z duetem instrumentalno-kompozytorskim – Marcinem i Bartłomiejem Olesiami. Ich wspólny album “Mikro Muzik” uważany jest za kamień milowy we współczesnym polskim jazzie. Dziś muzyk jest liderem międzynarodowego tria Volumen, członkiem m.in. Bassisters Orchestra czy Shofar – wykonującego muzykę żydowską. Angażuje się w liczne projekty muzyczne, także międzynarodowe.
Jest także kompozytorem muzyki filmowej. Regularnie współpracuje z Wojciechem Smarzowskim, tworząc muzykę do kolejnych filmów reżysera: “Dom zły”, “Róża”, “Drogówka”, “Pod Mocnym Aniołem”, “Wołyń”, “Kler”. Jest też autorem muzyki do serialu „Klangor”.
Razem z żoną Aleksandrą prowadzi wydawnictwo Kilogram Records. W 2020 roku ukazała się autobiografia artysty zatytułowana „Wrzeszcz!”.
W trakcie koncertu na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie muzyk zaprezentuje słuchaczom własne kompozycje.

Po koncercie odbędzie się spotkanie z Mikołajem Trzaską, a tuż po nim widzowie w plenerze będą mogli obejrzeć film „Miłość” w reżyserii Filipa Dzierżawskiego.

 

Miłość

godz. 22:00

  • Reżyseria Filip Dzierżawski
  • film dokumentalny, Polska 2012 (92 min)

Jeden z najwybitniejszych polskich filmów dokumentalnych ostatnich lat. Zwycięzca Krakowskiego Festiwalu Filmowego i laureat nagrody publiczności, nominowany do Orła – Polskiej Nagrody Filmowej. Obraz opowiada o historii i reaktywacji zespołu „Miłość”, jednej z najważniejszych polskich formacji jazzowych lat 90. ubiegłego wieku. Rozgrywająca się na przestrzeni dwóch dekad pasjonująca opowieść o pięciu wybitnie uzdolnionych muzykach – Tymańskim, Trzasce, Możdżerze, Olterze i Sikale. Historia młodości, mierzenia się z przeciwnościami, wspólnych szaleństw, rywalizacji, wielkich przyjaźni, konfliktów i rozczarowań.

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Duży Dziedziniec

Bilety

Dorośli
miejsca standardowe 20 zł
Kup online

Bilety także do nabycia

  • Kasa w skrzydle wschodnim (wejście A z dużego dziedzińca, I p.)
  • tel. 91 434 83 65, czynna w godz. 10:00-18:00 (od wtorku do niedzieli)

Dodatkowe Informacje

Wydarzenie z zachowaniem obowiązujących aktualnie zasad reżimu sanitarnego.