22-09-2021 / GODZ.19:00 / Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

O.N.E. Quintet – koncert

środa jazZamek

Koncert O.N.E. Quintet

22 września (środa), godz. 19:00
Duży Dziedziniec, bilety 40 zł

Nominowany do Fryderyków 2021 w kategorii MUZYKA JAZZOWA – FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU JAZZ – zespół O.N.E. Quintet wystąpi na Dużym Dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Koncert odbędzie się 22 września w ramach nowego cyklu “środa jazZamek”.

O.N.E. Quintet to młode, utalentowane i pełne energii instrumentalistki, które na co dzień działają na scenie jazzowej, awangardowej i pop. Na swoim koncie mają m.in. udział w wyjątkowym widowisku multimedialnym “Kobiety grają Industrię” w ramach finału festiwalu Industriada 2018, a także występ na uroczystości 100. rocznicy uzyskania praw politycznych przez kobiety w Polsce. W 2019 r. kwintet został wyróżniony w konkursie „Ladies Jazz Festival” w Gdyni oraz otrzymał nagrodę specjalną podczas “Krokus Jazz Festiwal” 2019 r. w Jeleniej Górze. Został także zaproszony do finałowego składu “B-Jazz International Contest” 2020 w Belgii. Rok później został wybrany przez krytyków JAZZ FORUM zespołem roku w kategorii NADZIEJA JAZZU oraz był nominowany do Fryderyków w tej samej kategorii.

W maju 2020 r. ukazał się debiutancki album grupy pt. “ONE”, który oceniono jako “dojrzały, bezkompromisowy, obalający mity, łamiący konwencje”. Niecały rok później krążek doczekał się wydania na winylu. Kwintet czerpie inspiracje z twórczości m.in. Soweto Kincha, Krzysztofa Komedy, Brada Mehldau, Zbigniewa Seiferta, Zbigniewa Namysłowskiego, Adama Pierończyka, Charlie’go Hadena czy Chrisa Dave’a.

Podczas koncertu na zamkowym dziedzińcu w Szczecinie usłyszymy autorski program złożony z kompozycji i aranżacji artystek O.N.E. Quintet. Będzie to jazz zagrany nowocześnie, czerpiący inspirację zarówno z muzyki współczesnej, jak i hip hopu oraz etno.

Koncert odbędzie się w ramach cyklu “środa jazZamek”. To propozycja dla wielbicieli jazzu, a także dla odkrywców nieprzeciętnych brzmień z dawką zupełnie nowej, świeżej energii. Niezapomniane wrażenia zapewni mieszanka dobrej muzyki i ujmującego otoczenia pod zamkową wieżą.

ZESPÓŁ TWORZĄ:

Monika Muc – saksofonistka, absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. dr hab. Ryszarda Krawczuka, wcześniej studentka Instytutu Jazzu i Muzyki Estradowej w Nysie w klasie prof. Piotra Barona. Współpracowała z Big Bandem Małopolskim. Laureatka nagrody „Powiew Młodego Jazzu” na Krokus Jazz Festiwal w 2017 r., zdobywczyni drugiego miejsca w konkursie Novum Jazz Festival 2018 oraz wyróżnienia na „Blue Note Competition” w Poznaniu w 2019r. Współtworzy zespół O.N.E. Quintet oraz występuje i nagrywa wraz z Królem.

Dominika Rusinowska – skrzypaczka, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie doktora Henryka Gembalskiego. Jest laureatką i finalistką wielu konkursów w Polsce i za granicą, w tym m.in. półfinalistką międzynarodowego Conad Jazz Contest oraz nagrody publiczności na II międzynarodowym konkursie im. Z. Seiferta. Pisze teksty piosenek i aranżacje, współtworzyła pierwszy autorski koncert live “Ufaj i idź” dla portalu Deon, rockową płytę zespołu Lizard “Half live”, muzykę do filmu dokumentalnego o historii Jerozolimy oraz inspirowany folkiem album Oberek. Interesuje się szeroko pojętą muzyką współczesną i improwizowaną.

Pola Atmańska – utytułowana pianistka i kompozytorka. Ukończyła studia w katowickim Instytucie Jazzu i Muzyki Estradowej w klasie fortepianu u prof. Wojciecha Niedzieli. Jest laureatką m. in. III nagrody w Międzynarodowym Konkursie B-Jazz w Belgii (2016), I nagrody na konkursie Getxo Jazz Festiwal (2015), II nagrody w Międzynarodowym Konkursie na Kompozycje Jazzową (2016), Nagrody Specjalnej Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego (2019). W swojej twórczości podejmuje się interdyscyplinarnych działań współtworząc muzykę do pokazów mody czy spektakli teatralnych. Angażuje się na rzecz innych twórczyń biorąc udział w takich inicjatywach jak np. „Scena dla Kobiet” czy współpracując z Instytutem Pileckiego z okazji 100-lecia uzyskania praw wyborczych kobiet. Obecnie współpracuje z Marią Sadowską, Misią Furtak, Yoachimem, a także współtworzy swoje autorskie trio.

Kamila Drabek – kontrabasistka i kompozytorka, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Prowadzi autorską formację Tercet Kamili Drabek. Zespół wygrał konkurs na jazzowy debiut fonograficzny 2019 i wydał album “Muzyka Naiwna” (nominacja do nagrody Fryderyk 2020 za najlepszy debiut). Współpracowała m.in. z topowym amerykańskim saksofonistą Gregiem Osbym, kubańską formacją Vistel Brothers koncertując na wielu polskich i zagranicznych festiwalach.

Patrycja Wybrańczyk – perkusistka, absolwentka “Katedry Jazzu” w ZPSM II stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie i obecnie studentka Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Współtworzy m.in. Petersson’s Lightroom Project oraz O.N.E. Quintet. Uczestniczy też w wielu innych projektach muzycznych oraz tych z pogranicza różnych dziedzin artystycznych (np współpraca z Martą Ziółek przy “One Woman Show” w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie). Aktywnie koncertuje i udziela się na polskiej scenie jazzowej i awangardowej. Swoje inspiracje czerpie głównie z muzyki awangardowej, improwizowanej, klasycznej oraz z szeroko pojętego jazzu skandynawskiego.

 

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Duży Dziedziniec

Bilety

Dorośli
miejsca standardowe 40 zł
Kup online

Bilety także do nabycia

  • Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 48 91 630, czynne: 15 IV - 15 X (poniedziałek – niedziela), godz. 10.00-18.00, 16 X - 14 IV (poniedziałek – sobota), godz. 10.00-18.00.
  • Kasa w skrzydle wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65, czynna od wtorku do niedzieli w godzinach: wtorek – niedziela 10.00 – 18.00. W poniedziałki kasa nieczynna. Dodatkowo kasa jest czynna do czasu rozpoczęcia seansów filmowych.

Dodatkowe Informacje

Ze względu na sytuację epidemiczną i ewentualne przedłużenie obostrzeń oraz w razie niepogody, wydarzenie może zostać przesunięte lub odwołane.