02-07-2022 / GODZ.14:00

Pyrzyckie Spotkania z Folklorem

PYRZYCKIE SPOTKANIA Z FOLKLOREM

Koncert Zespołu Regionalnego Istebna z Istebnej
2 lipca (sobota), godz. 14:00
Duży Dziedziniec
Wstęp wolny

Najbardziej popularna impreza folkowa w regionie, czyli Pyrzyckie Spotkania z Folklorem, odbędzie się już po raz 41. i będzie miała swój akcent także w szczecińskim Zamku. W ramach festiwalu, na zamkowym Dużym Dziedzińcu odbędzie się koncert Zespołu Regionalnego Istebna.

Istebna to prawdopodobnie najstarszy, wciąż istniejący polski zespół regionalny. Jego początki sięgają aż 1901 r. W ciągu tych ponad 120 lat zasłynął m.in. z tego, że występował dla cesarza Franciszka Józefa podczas uroczystości 60-lecia jego panowania (w Wiedniu w 1908 r.). Tańczył także na prezydenckich dożynkach w Spale w 1933 r. przed Ignacym Mościckim. Uczestniczył w nagraniach wielu programów telewizyjnych oraz w licznych audycjach radiowych. Zespół zagrał znaczący epizod w ostatnim odcinku serialu „Czterej pancerni i pies” (w scenie wesela).

Repertuar grupy oparty jest o pasterskie tradycje regionu oraz życie codzienne górali śląskich. Tańcom i śpiewom towarzyszy różnorodna muzyka, m.in. takich instrumentów, jak gajdy, trombita, okaryna, fujarka oraz instrumentów smyczkowych, zazwyczaj są to skrzypce, altówka i kontrabas.

Zespół Istebna tańczył na scenach całej Polski i brał udział w wielu renomowanych festiwalach folklorystycznych, zarówno w kraju, jak i za granicą. W 2019 r. na zaproszenie ambasady RP w New Delhi koncertował w Indiach i Nepalu. Na swoim koncie ma liczne nagrody i wyróżnienia.

Miejsce

Duży Dziedziniec

Bilety