WEEKEND SENIORA Z KULTURĄ
5-6 października (sobota-niedziela)
FRANCK I BRAHMS – SONATY ABSOLUTNE
Koncert
6 października (niedziela), godz. 18:00
Sala Anny Jagiellonki
Bilety: 15 zł
Patrycja Szymańska – skrzypce
Wojciech Świętoński – fortepian
PROGRAM KONCERTU:
César Franck (1822- 1890) – Sonata na skrzypce i fortepian A- dur
Części:
I Allegretto ben moderato
II Allegro
III Recitativo – Fantasia. Ben moderato – Molto lento
IV Allegretto poco mosso
Johannes Brahms (1833- 1897) – Sonata na fortepian i skrzypce nr 3 d- moll opus 108
Części:
I Allegro
II Adagio
III Un poco presto e con sentimento
IV Presto agitato
Zamek zastrzega sobie prawo do zmian w programie.
Patrycja Szymańska urodziła się w rodzinie muzyków. Studia w Akademii Muzycznej im. F. Chopina (obecnie Uniwersytet Muzyczny) w Warszawie ukończyła z wyróżnieniem po zaledwie dwóch latach nauki. Przedtem kształciła się pod kierunkiem prof. Zenona Brzewskiego. Studia podyplomowe podjęła w Niemczech, kończąc klasę koncertmistrzowską w Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze w 1999 r., a w roku 2002 r. klasę solową w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem. Swoje umiejętności miała okazję doskonalić także na licznych kursach mistrzowskich współpracując z takimi osobowościami, jak m. in. Wanda Wiłkomirska. Jest laureatką licznych konkursów skrzypcowych krajowych i międzynarodowych. Dokonywała nagrań solowych dla Polskiego Radia i Telewizji. Współpracowała z Radiophilharmonie des NDR Hannover, Radio Sinfonie Orchester des HR Frankfurt am Main i Rundfunk Sinfonieorchester Berlin. W roku 2013 podjęła współpracę z Estradą Kameralną Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jako solistka koncertowała min. z orkiestrami Filharmonii Szczecińskiej, Filharmonii Koszalińskiej, Filharmonii Krakowskiej. Pod batutą maestro Jacka Kaspszyka wykonała partię skrzypiec w Koncercie Potrójnym L. van Beethovena. Poza granicami kraju występowała w Hanowerze, Freiburgu (Domsingschule), w Baden-Baden (Kurhaus, sala koncertowa), w Grazu (Grazer Kongresszentrum, Kammermusiksaal), czy we Frankfurcie nad Menem (Internationales Theater). W Polsce wielokrotnie można było jej słuchać także w Łazienkach Królewskich (min. podczas VI. Festiwalu Mozartowskiego wraz z Olgą Pasiecznik), na Zamku Królewskim, w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego oraz w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Ukończyła studia podyplomowe w SGH- Menedżer Kultury i w 2018 roku objęła kierownictwo artystyczne cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką” w Pałacu w Jabłonnie. Koncertuje jako solistka i kameralistka.
Wojciech Świętoński jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalla. Kameralistykę fortepianową studiował pod kierunkiem prof. Jerzego Marchwińskiego. Ukończył dwuletni Staż Artystyczny w zakresie wykonawstwa muzyki kameralnej oraz II i III edycję Podyplomowego Międzywydziałowego Studium Pieśni na UMFC. W 2019 r. uzyskał stopień doktora sztuki. Jest jednym z trzech uczestników elitarnego „Kursu mistrzowskiego” Maestro Ivo Pogorelicha. Pozostając z nim w stałym kontakcie, nieustanie czerpie inspiracje z licznych wskazówek Mistrza. Laureat konkursów pianistycznych w Kijowie i Rzymie. Występuje w salach koncertowych Europy, solo i z towarzyszeniem orkiestry. Współpracował m.in. z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Polską Orkiestrą Radiową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, pod batutą m.in. Moniki Wolińskiej, Grzegorza Mielimąki, Tomasza Bugaja, Szymona Kawalli. Koncertował podczas obchodów Roku Karola Szymanowskiego oraz Roku Fryderyka Chopina. Inaugurował Paradę Schumana oraz otwarcie Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Wystąpił na festiwalach: Stagione Concertistica (Tropea), Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich, Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej Musica Polonica Nova, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”, Letni Festiwal im. J. Waldorffa, HART Fest (Oxford), Klavierwoche (Heidelberg). W jego dorobku nagraniowym znajdują się płyty: Paweł Łukaszewski „Musica profana 2” (nominacja do nagrody Fryderyk), „Wieniec pieśni do słów Marii Konopnickiej”, Stanisław Wisłocki „Piano works”, Mikołaj Bugajak “Strange Sounds And Inconceivable Deeds” – „bez wątpienia jeden z najlepszych albumów, jakie w tym roku ukazały się w Polsce” (onet.pl), Przemysław Gintrowski „Tren”, która wieńczyła obchody Roku Herberta. Propaguje współczesną muzykę polską partycypując w programach realizowanych przez Instytut Muzyki i Tańca, Narodowe Centrum Kultury oraz MKiDN. Stypendysta Lions Club, Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Artysta współpracujący Filharmonii Narodowej. Twórca i dyrektor artystyczny cyklu koncertów „Chwile ulotne” w Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie. Dokonał prawykonań utworów kompozytorów będących pedagogami UMFC: Weroniki Ratusińskiej, Miłosza Bembinowa, Bartosza Kowalskiego i Pawła Łukaszewskiego. Zdobywca nagrody „Fryderyk” w 2024 roku w kategorii „Album roku. Muzyka Kameralna- duety” za dwupłytowy album „Stanisław Wisłocki Solo & Chamber Works”.
Dodatkowo Zamek zaprasza na:
– Bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem w sobotę i niedzielę o godz. 12:00 (zbiórka pod Centrum Informacji, wejście I)
– Wystawy w Skrzydle Południowym i Wieża Dzwonów w promocyjnej cenie dla seniorów przez cały weekend (1 zł wieża, 1 zł wystawy)
– Promocyjne ceny zamkowych upominków dla seniorów (dostępne w Centrum Informacji)
Miejsce
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie