02-02-2022 / GODZ.16:00 / Zamek Książąt Pomorskich

531. rocznica ślubu księcia Bogusława X z Anną Jagiellonką

531. rocznica ślubu księcia Bogusława X z Anną Jagiellonką

2 lutego 1491 roku w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbył się ślub księcia Bogusława X z rodu Gryfitów z Anną Jagiellonką, córką polskiego króla Kazimierza IV Jagiellończyka. W rocznicę książęcego ożenku zapraszamy o godz. 16:00 do Kina Zamek na projekcję filmu archiwalnego “Zamek Szczeciński” oraz tematyczne spotkanie połączone z pokazem slajdów, zakończone spacerem po dziedzińcach zamkowych z przewodnikiem, kierownikiem Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – Tomaszem Wieczorkiem.

2 lutego (środa), godz. 16:00 – seans, godz. 17:00 – spacer
Kino Zamek, dziedzińce Zamku
Wstęp wolny (liczba miejsc na pokaz filmu ograniczona, bezpłatne wejściówki na seans do odbioru w dniu wydarzenia w kasie Zamku oraz Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej)

“ZAMEK SZCZECIŃSKI”

  • Film archiwalny, udźwiękowiony, Polska 2013 (33 min)
  • Autor archiwalnych zdjęć Witold Chromiński
  • Opracowanie Ryszard Kotla, konsultacja merytoryczna Tomasz Wieczorek
  • Współczesny komentarz czyta Stanisław Heropolitański
  • Digitalizacja Zbigniew Pryjmak, realizacja Studio nagraniowe Elvis van Tomato

Archiwalny materiał filmowy (autorstwa Witolda Chromińskiego), do którego zdjęcia powstały w latach 1958-1961. Materiał odnaleziono w archiwum zamkowego kina w 2006 roku i poddano cyfrowej rekonstrukcji. Zrekonstruowany film miał swoją premierę w 100-lecie urodzin autora, w roku 2013. Pierwotny, niemy materiał składał się z trzech taśm i trwał łącznie niewiele ponad 24 minuty, a podczas pierwszych projekcji komentarz do niego wygłaszany był na żywo. Dokument uzupełniono uwagami z off-u, ale zachowano charakterystyczny odgłos projektora, towarzyszący oryginalnej wersji.
Materiał prezentuje Zamek i jego otoczenie, a także zrujnowane, prawie opustoszałe śródmieście Szczecina. Film dokumentuje też pierwszy etap powojennej rekonstrukcji Zamku (odbudowy Skrzydła Północnego), katedrę przed odbudową, Dom Koncertowy Konzerthaus tuż przed powojenną rozbiórką czy świeżo odbudowany Most Długi.

Po seansie (o godz. 17:00) zaplanowano spacer po zamkowych dziedzińcach. Zbiórka uczestników przy wieży zegarowej, wstęp wolny. Trasa zwiedzania: Duży Dziedziniec (zegar zamkowy, płyta erekcyjna księcia Barnima XI, płyta nagrobna księcia Barnima III, zegary słoneczne), Dziedziniec Menniczy (figura biskupa Ottona z Bambergu, płyta erekcyjna książąt Filipa II i Franciszka I, obrys kościoła św. Ottona oraz makieta Zamku w skali 1:100). Zakończenie zwiedzania nastąpi przy pomniku księcia Bogusława i Anny Jagiellonki.

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Bilety