17-06-2021 / GODZ.17:30 / Zamek Książąt Pomorskich

Artur Dziurman czyta Baudelaire’a i Miłosza

Szczeciński Salon Poezji
Wiersze Charlesa Baudelaire’a i Czesława Miłosza czyta Artur Dziurman

17 czerwca (czwartek), godz.17:30
Dziedziniec Menniczy, bilety 10 zł
Prowadzenie Michał. J. Kawecki

Podczas czerwcowego Salonu Poezji usłyszymy twórczość poetów niezwykłych i tak różnych sobie – Czesława Miłosza i Charlesa Baudelaire’a. Utwory wybitnych twórców zaprezentuje znany aktor teatralny i filmowy Artur Dziurman.

Czesław Miłosz to jeden z największych poetów polskich. Także prozaik, eseista, historyk literatury i tłumacz. Laureat nagrody Nobla w roku 1980 oraz wielu innych prestiżowych nagród literackich. Należy do grona polskich autorów, których dzieła są najczęściej tłumaczone. W jego poezji dominuje intelektualizm, precyzja języka, jasność i dokładność opisu.

Charles Baudelaire, jeden z najważniejszych i bardziej oryginalnych poetów francuskich XIX w. Prekursor symbolizmu i dekadentyzmu. Zaliczany do grona poetów „przeklętych”. Jego twórczość wzbudzała kontrowersje ze względu na epatowanie erotyką i brzydotą. Artysta wielokrotnie był oskarżany o obrazę moralności. Baudelaire często podejmował tematy egzystencji na marginesie społecznym oraz buntu przeciwko tradycji i religii. W jego twórczości widoczne są akcenty gnostyckie. Najbardziej znane jego utwory pochodzą ze zbioru „Kwiaty zła”.

Artur Dziurman, aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy. Prezes Zarządu Fundacji ITAN Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego w Krakowie. Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (1987). W latach 1987–1989 aktor krakowskiego Teatru Bagatela, od 1989 roku związany ze Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej. Na dużym ekranie zadebiutował w 1987 roku w melodramacie „Rajski ptak” Marka Nowickiego. Rok później pojawił się również na małym ekranie, jako główny bohater sensacyjnego serialu „Akwen Eldorado”, a następnie spotkał się z Kazimierzem Kucem podczas realizacji głośnego spektaklu Teatru TV „Do piachu…” wg Tadeusza Różewicza. Ogromny dorobek artystyczny obejmuje m.in. role charakterystyczne w kilkudziesięciu doborowych produkcjach kinowych i serialach telewizyjnych. Artur Dziurman jest także doświadczonym aktorem dubbingowym. Jedną z najsłynniejszych realizacji tego typu jest na pewno „mówiona” rola Lucjusza Malfoya w trzech częściach „Harry’ego Pottera”.

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Dziedziniec Menniczy

Bilety

Dorośli
miejsca standardowe 10 zł
Kup online

Bilety także do nabycia

  • Kasa w skrzydle wschodnim (wejście A z dużego dziedzińca, I p.)
  • tel. 91 434 83 65, czynna w godz. 10:00-18:00 (od wtorku do niedzieli)

Dodatkowe Informacje

Wydarzenie z zachowaniem obowiązujących aktualnie zasad reżimu sanitarnego.