23-04-2024

Co po kanonie literatury w XXI wieku?

CO PO KANONIE LITERATURY W XXI WIEKU?

Dyskusja o kanonie lektur (nie tylko szkolnym) w Światowy Dzień Książki

23 kwietnia (wtorek), godz. 18:00

Sala Anny Jagiellonki
Wstęp wolny
Prowadzenie: prof. Piotr Krupiński

Jeśli klasyczne dzieła literatury polskiej rozbudzają jeszcze powszechne emocje, to tylko z powodów decyzji politycznych, dotyczących ich obecności w szkolnych programach nauczania. Kanon szkolnych lektur to najbardziej znany kanon literacki w społeczeństwie. Czy inne kanony mają jeszcze jakieś znaczenie?

Pytań jest o wiele więcej: Czym motywowane są decyzje zmian w szkolnym kanonie lektur? Jak się mają do kanonu ustalonego przez krytykę literacką, Literacką Nagrodę Nobla czy też przez czytelniczych influencerów czy blogerów? Czy zmiany mają znaczenie przy słabnącym czytelnictwie literatury? A może czytelnictwo maleje, bo i w szkole nie dokonuje się zmian? Czy w świecie globalnej kultury masowej coś takiego, jak narodowy kanon ma rację bytu? I jak w tym wszystkim: decyzjach ministerstw, zmianach nawyków i preferencji czytelniczych uczniów, ciążenia i jednoczesnej nieprzystawalności tradycji do współczesności ma się odnaleźć polska nauczycielka i nauczyciel?

Poszukiwaniom odpowiedzi na te pytania poświęcona będzie dyskusja panelowa, adresowana do nauczycielek i nauczycieli przedmiotów humanistycznych, studentek i studentów tychże kierunków, pisarzy, twórców literatury, jej badaczy i krytyków, w końcu, najważniejszych uczestników obiegu literackiego – świadomych czytelników literatury. Spróbujmy razem zmierzyć się z pytaniem: co i jak czytać w naszej epoce, by nie tracić czasu?

W dyskusji panelowej udział wezmą:

Prof. Arkadiusz Bagłajewski, UMCS Lublin
Prof. Aleksandra Krukowska, US Szczecin
Anna Roman, polonistka, VI LO w Szczecinie
Prof. Andrzej Skrendo, US Szczecin

Partnerem wydarzenia jest Instytut Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego i Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza.

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Bilety