03-09-2022 / GODZ.12:00

Narodowe Czytanie

NARODOWE CZYTANIE

3 września 2022 r.

Dziedziniec Menniczy, godz. 12:00

Wstęp wolny

W roku 2022, który ogłoszony został Rokiem Romantyzmu Polskiego (w dwusetną rocznicę pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, Wilno, 1822), właśnie to dzieło Mickiewicza czytać będą uczestnicy ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie część utworów zostanie wykonana także w formie śpiewanej – w nawiązaniu do historii miasta – do związanego ze Szczecinem wybitnego kompozytora i pedagoga doby romantyzmu Carla Loewego. Loewe skomponował muzykę do wielu utworów Mickiewicza, w tym do większości z ballad wybranych do Narodowego Czytania.

Znani szczecińscy aktorzy – Ewa Sobczak i Przemysław Walich – odczytają „Ballady i romanse” Mickiewicza na małej scenie Dziedzińca Menniczego Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Utwory z muzyką Carla Loewego wykona Lucyna Boguszewska (sopran) przy akompaniamencie Michała Landowskiego (fortepian).
Po części artystycznej publiczność będzie mogła otrzymać odcisk pieczęci Narodowego Czytania 2022.
Narodowe Czytanie jest wydarzeniem organizowanym pod patronatem Kancelarii Prezydenta RP.

Ewa Sobczak – ukończyła z wyróżnieniem studia na wydziale aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jest aktorką Teatru Współczesnego w Szczecinie. Laureatką m.in. nagrody Bursztynowy Pierścień za rolę Mary w “Zwiastowaniu” Claudela (2003). Od lat jest jurorką konkursów recytatorskich i lektorką audiobooków z literaturą dziecięcą oraz młodzieżową. Prowadzi szkolenia i warsztaty oraz zajęcia na uczelniach z emisji głosu, dramy i arteterapii.

Przemysław Walich – aktor Teatru Współczesnego w Szczecinie. Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Na III roku studiów debiutował w Teatrze Polskim w Bydgoszczy rolą Wacława w “Zemście” Aleksandra Fredry w reżyserii Józefa Fryżlewicza. Grał m. in. w warszawskich teatrach: Teatrze Adekwatnym, Teatrze Komedia, Teatrze na Woli, Teatrze Muzycznym Roma.

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Bilety

Darmowe bilety